Çukurova TMSF’ye borcunu ödedi

Çukurova Grubu, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ile anlaşma imzalayan borçlular arasında en yüksek tutarlı ödemeyi gerçekleştirerek borçlarını tamamen kapattığını açıkladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Haziran 2002’de gruba ait Pamukbank’ı mali yapısı bozulduğu gerekçesiyle Fon’a devrinden sonra Fon Kurulu ile masaya oturan Çukurova’nın patronu Mehmet Emin Karamehmet, borçların ödenmesi konusunda el sıkışmıştı. Daha sonra 2004 yılında anlaşmada yapılan değişiklikle 3,2 milyar dolarlık borç 2,1 milyar dolara çekilirken, ortalama vade 8,2 yıldan 15 aya indirilmişti.

Çukurova Grubu’ndan yapılan açıklamada, grubun 2005 yılında devlete ödediği vergi ve mali yükümlülüklerin tutarının 4,6 milyar YTL’yi aştığı bildirildi. Gruba bağlı şirketlerce 1996-2005 döneminde, ödenen mali yükümlülüklerin toplam tutarının 20 milyar YTL’ye ulaştığı belirtilen açıklamada, grubun ayrıca geçmiş yıllarda BDDK, TMSF ve Yapı Kredi Bankası ile imzaladığı yeniden yapılandırma anlaşmalarına uygun olarak edimlerini eksiksiz ve zamanında yerine getirdiği ifade edildi. Grubun, 4 Ağustos 2004 tarihli ek protokol kapsamında 2005 yılı içinde TMSF’ye 947 milyon dolar daha nakden ödeme yaptığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Böylelikle TMSF ile anlaşma imzalayan borçlular arasında en yüksek tutarlı ödemeyi gerçekleştirerek (2006 yılında vadelerinde ödenecek 87 milyon dolar dışında) borçlarını tamamen kapatmıştır. Grubumuz ile Koç Finansal Hizmetler AŞ (KFS) arasında imzalanan anlaşma gereği satılan YKB hisseleri karşılığında satış hasılatından elde edilen 1 milyar 038 milyon dolar YKB’ye borçlarımız karşılığında nakden ödenmiştir. Öte yandan 2005 yılı içinde Rus Alfa Grubu ile imzaladığı finansman paketi çerçevesinde grubumuz ülkemize tek kalemde getirilen en büyük yabancı sermaye tutarını gerçekleştirmiş ve Türk ekonomisine 3 milyar 300 milyon doların girişini temin etmiştir.”