Çukurovalı çocuklar ellerinin kara değmesini istiyor

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden soğuk ve yağışlı havalardan dolayı yurdun büyük bir kısmı kara kışa teslim olurken, ülkenin güneyi bahardan kalma günler yaşıyor.

Ankara, İstanbul başta olmak üzere yurdun bir çok yeri karla kaplıyken gündüz hava sıcaklığının 15 dereceye çıktığı Adana’da aileler güneşli havanın keyfini çıkarmak üzere Seyhan Nehri kıyısında bulunan Merkez Park’a akın ederken, burada çocuklarıyla beraber doyasıya eğlendi. Büyüklerin de basketbol oynadığı parkta çocuklar salıncakta ve minyatür trenle parkın etrafında turlayarak tatilin tadını çıkardı.

Arkadaşlarıyla parka oynamaya gelen Lise 1 sınıfı öğrencilerinden Ali Akçay (13), Adana’da karlı havayı görmediğini sadece televizyondan izlediği söyledi.

Özellikle televizyondan gördüğü ve çocukların kar keyfine özlem duyduğunu da dile getiren Akçay, “Aslında bu mevsimde Kar’ın keyfini çıkarmayı daha çok isterdim. Özellikle arkadaşlarımla beraber kardanadam yapıp sonra kartopu oynamak daha güzel olurdu. Televizyondan gördüğüm kadarıyla çok eğlenci birşeye benziyor. Böyle bir eğlenceyi ben de yaşamayı çok isterim. Kara dokunmayı isterdim. Hiç eldiven takmadığım halde, kış resimlerinde eldiven takanlara bile özlem duyuyorum” dedi.

Lise son öğrencisi Murat Subaşı da aslen Kahramanmaraşlı olduğunu ancak yine de kar keyfini doyasıya yaşayamamaktan şikayet edenlerden birisi.

Yarı yıl tatillerinde kar keyfini yaşamak için memleketine gidemediğini anlatan Subaşı, “Türkiye’nin her tarafı şimdi karla kaplı. Ama Adana’yı da işte bu mevsimde çok seviyorum. Allah’a şükür böylesi soğukları görmüyoruz ama içimde de her zaman kayak yapma tutkusu vardır. Belki büyüyünce bu isteğimi de yerine getiririm.” diye konuştu.

Adanalı Hasan-Feride Kaçar çifti de kar keyfini yaşayamayan ailelerden. Güneşli havanın tadını çıkarmak için çocukları Hüseyin (7) ve kızları Hatice’yi (5) parka getirdiklerini söyeyen çift, 30 yıldır kar görmediklerini söylüyor.

Hasan Kaçar, “Aslında İstanbul veya Ankara’daki sert kış dedikleri kar özlemini gidermeyi çok isterdik. Acaba nasıl bir duygu çok merak ediyoruz. 2 çocuğumuz var ama şimdi bu şehirlerde olsaydık eşimle dışarı çıkıp kar topu oynardık. Gazete ve televizyonlarda gördüğümüz kar topu oynayan çocuklar gibi o duyguyu yaşamak isterdik. Hayatımızda kar nedir bilmiyoruz. Ama bu duyguyu çocuklarıma yaşatmak isterim. Biraz daha büyüsünler onların bu özlemini gidermek için karın olduğu bir bölgeye gidip doyasıya eğleneceğiz” diye konuştu.

Bu arada parklara akın eden kimi vatandaşlar piknik yaparken kimisi ise bayiden aldıkları gazete yi güneşli havada okuyamı tercih etti. Öğrencilerin de uğradığı parktakii bankların üzerinde ders çalıştı.

Bulunduğu coğrafi konum gereği ve iklim özeliklerinden dolayı kar yağışının olmadığı Adana’da, Türkiye’nin diğer bölgelerinin yaşadığı sert kışını bahar havasında geçiriyor. 23 metre rakımlı Adana’da en son kar yağışı 1961 yılında tespit edildi. Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre ise bu yıl da tespit edilen kar yağışından sonra 2003 yılının Şubat ayında karla karışık yağmurun Adana’da görüldüğü belirtildi.

Adana’da 1929 yılında başlayan meteoroloji kayıtlarına göre şehre 19 defa kar yağışı tespit edilirken, bunların büyük bir bölümünün ise yine karlı karışık yağmur şeklinde oldu ya da coğrafi özelliğinden dolayı yerde tabaka oluşturmadan eridi.