Cumhur ‘başkanını’ seçmek istiyor

Yapılan araştırmaya göre, vatandaşların yüzde 60’ı Anayasa’nın değişmesini ve cumhurbaşkanını halkın seçmesini istiyor.

A&G araştırma şirketinin Kanal D Ana Haber Bülteni için yapıtığı cumhurbaşkanlığı seçimi anketine göre, vatandaşların yüzde 60’ı cumhurbaşkanını halkın seçmesini istiyor. Halkın yüzde 17.9’u ise cumhurbaşkanını erken seçimle oluşacak yeni Meclis’in seçmesini istiyor.

Türkiye genelinde yapılan ankete 2 bin 385 kişi katıldı. Soruların ankete katılanların siyasi tercihleri temel alınarak hazırlandığı araştırma 32 ilde gerçekleştirildi. Görüşülen ve oyunu AKP’ye vereceğini söyleyenlerin yüzde 81’i Başbakan Tayyip Erdoğan’ı cumhurbaşkını görmek istediğini söyledi. AKP’lilerin yüzde 7.7’si Ahmet Necdet Sezer, yüzde 2.7’si de Mehmet Ağar cumhurbaşkanı olsun derken, 8.6’sı yanıt vermedi.

CHP’lilerin tercihi Sezer

Ankete katılan ve CHP’ye oy vereceğini söyleyenlerin yüzde 77.9’u Sezer’i, yüzde 19.6’sı CHP lideri Deniz Baykal’ı, yüzde 1.7’si de Erdoğan’ı cumhurbaşkanı olarak görmek istediğini söyledi. Yüzde 3.8’lik kısım ise cevap vermedi.

DYP’ye oy vereceğini söyleyenlerinse yüzde 30.5’i Sezer’in, 9.5’i Erdoğan’ın, yüzde 32.6’sı da DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın cumhurbaşkanı olmasını istediğini belirtti. Görüşülen DYP’lilerin 27.4’ü bu soruya yanıt vermedi. MHP’lilerinse yüzde 41.1’i Sezer, yüzde 9.5’i Erdoğan, yüzde 17.9’u da Ağar dedi. Görüşme yapılan ANAP’lı seçmenlerinse yüzde 52.7’si Sezer, yüzde 10.9’u Baykal, yüzde 3.6’sı Ağar, yüzde 1.8’i Erdoğan Çankaya’ya çıksın dedi. DTP’liler ise 10.3 Sezer, 25.6 Erdoğan cevabını verdi.

Ayrıca ankete katılanların yüzde 17.9’u erken seçim yapılsın, cumhurbaşkanını yeni Meclis seçsin görüşünü savunurken, Anayasa değişsin, halk seçsin diyenlerin oranı da yüzda 60 oldu. Bu meclis seçsin, genel seçim de zamanında olsun diyenlerin oranı yüzde 28.8 olurken, yüzde 7.4’lük kesim de bu soruya hiç yanıt vermedi.

Ankete katılanlardan AKP ve CHP’ye oy vereceğini söyleyenlerden cumhurbaşkanı seçimi konusunda kararsız olanların oranı yüzde 10’un altında kaldı. Diğer üç partide ise her üç seçmenden birinin ’kararsız’ olduğu ortaya çıktı.

Hiçbir partiye oy vermeyenlerin cumhurbaşkanı tercihleri ise şöyle: Sezer yüzde 46, Erdoğan yüzde 14.1, Baykal yüzde 1.5, Ağar yüzde 3.6, yanıt yok yüzde 38.1.

Cinsiyet ve yaş kotasının uygulandığı anketin örneklem seçimi tesadüfi olarak belirlendi. Anketi gerçekleştiren şirkete göre anketin hata payı yüzde 1.5.