Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İsrail’i uyardı!

Gül, Annapolis zirvesinde alınan kararların uygulanması konusunda İsrail'e uyarıda bulundu.

Gül, Doğu Kudüs’te yeni yerleşim yerleri kurmak için adım atan İsrail’e ‘Annapolis kararlarına uy’ çağrısı yaptı.

Gül, Ürdün Kralı Abdullah’ı Çankaya Köşkü’nde ağırladı. Görüşmelerin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye’nin İslam dünyasında çok saygın bir yere sahip olduğunu belirten Kral Abdullah, “Türkiye bölgede çok önemli bir güçtür.” dedi.

Kral Abdullah, Cumhurbaşkanı Gül’le yaptıkları görüşmede Annapolis’te alınan kararları gözden geçirme fırsatı bulduklarını ifade etti.

İki ülke arasındaki ikili ilişkilerin iyileştirilmesi için siyasi bir danışma mekanizmasının oluşturulmasına karar verildiğini kaydeden Abdullah, “Bu kurum önemli konularda diyaloğumuzun artırılmasında katkıda bulunacaktır. Karşılıklı olarak çıkarlarımızın olduğu alanlarda işbirliği yapmamıza olanak sağlayacaktır.” Şeklinde konuştu.

Filistin’de sanayi bölgesi kurulmasına ön ayak olan Türkiye’nin bu adımından dolayı Cumhurbaşkanı Gül’e teşekkür eden Abdullah, Filistinlilerin yaşamlarında somut şeyleri görmeye başladıklarını söyledi.

Kral Abdullah, Gül’ü ülkesine davet etti.

Konuşmaların ardından iki lider birer soru aldı.

Bir gazetecinin “Doğu Kudüs’te yeni yapılan yerleri üşündüğünüzde. Ortadoğu’daki barış inancınızı hala koruyor musunuz?” şeklindeki sorusuna Gül şu yanıtı verdi:

“Bugün yaptığımız en önemli görüşmelerden biri de barış süreci içinde yapılanlardır. Annapolis sürecinde ele alınan konuları görüşme fırsatımız oldu. Ortaya bir takvim konmuştur. Neticeler beklenmektedir. Herkesin büyük bir sorumluluğu vardır. Bu sürecin başarıyla neticelenmesi için Hiç kimse bu süreci tıkamamak için bir gayret içine girmemelidir.

Doğu Kudüs’te İsrail’in yeni yerleşim kurma hevesi tüm Dünya’yı şok etmiştir. Bu adım Annapolis’te alınan adımlara aykırıdır. Ümit ediyorum ki İsrail liderliğinin bunu düzeltmesi gerekir. Bu süreci tıkayacak başka adımların atılmamasına engel olmalıdır. Bugün çok olumlu bir hava varken, herkes Annapolis’e katılmıştır. Barış için büyük bir şans ve fırsat vardır. Eğer bu seferde bir başarısızlık olursa ondan sonra gelen olumsuzluklar daha büyük olur. O bakımdan herkesin bu sürecin sağlıklı işlemesi için elinden gelen gayreti göstermesi gerekir.”

Başka bir gazetecinin “Annapolis’te İsrail’in ortaya atıtğı Yahudi devleti Arap dünyasında kabul edilebilir bir talep midir?” sorusuna da Kral Abdullah şöyle cevapladı:

Uluslar arası toplumun ön gördüğü şartlar çok açıktır. Annapolis’in başarısından hepimiz sorumluyuz. Amerika’nın bu şartların uygulanmasında daha büyük sorumluluğu vardır.