‘Cumhurbaşkanı en az yüzde 50 oy almalı’

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'de artık cumhurbaşkanların halk tarafından seçilmesi gerektiğini ve gelen kişinin de en az yüzde 50'nin üzerinde oy alması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri tartışmalarına 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de katıldı. Demirel, Karadeniz Teknik Üniversitesi(KTÜ) tarafından düzenlenen ‘2006 Martı’nda Türkiye ve dünya üzerine görüşler’ konulu konferansında konuşma yaptı. Bir süre Türkiye ve dünyadaki genel siyaset üzerine konuşma yapan Süleyman Demirel, daha sonra salonda kendisini izlemeye gelenlerin sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin değişim noktasına geldiğini ve başkanlık sistemine geçilmesi gerektiğini ifade eden Demirel, “Türkiye değişim noktasına gelmiştir. Türkiye’de bu seçim sistemi devam edecekse yani başkanlık sistemine geçmeyecekse, Türkiye’nin yapacağı şey Cumhurbaşkanını halkın seçmesi olacaktır. Yani halk devlete daha çok ortak olmak zorundadır. Cumhurbaşkanını halk seçsin. Onu yapmayız diyorsanız, bir gün mutlaka bu olacak. Biz böyle devam edemeyiz. Değişime ihtiyacımız var. Eğer halkın seçtiği cumhurbaşkanı olursa ‘kim seçilecek’ tartışmaların hiçbiri olmaz. Ordu ile siyaset arasında gerilim olmaz. Eğer bugünkü meclis cumhurbaşkanın seçecekse, ondan sonra tartışmalar olur. Bugünkü meclis kimi seçer bilmiyorum. Eğer siyasi iktidar cumhurbaşkanını ben seçtireceğim diyecekse halktaki oy oranı yüzde 26’dır. Yüzde 26 oyla oraya oturulmamalı. Çünkü ondan sonra halkın 4’te 3’ü ‘cumhurbaşkanı beni temsil etmiyor’ diyecek’. Cumhurbaşkanlığı temsil bakımından çok önemli bir makamdır. Yüzde 50 artı 1 barajı mutlaka konmak zorundadır.” diye konuştu.

“Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi kararı alınırsa siz aday olur musunuz?” sorusuna tecrübeli siyaset adamı, “Ben 50 yıl boyunca devletin hemen hemen her kademesinde görev aldım. Bu görevlerin hepsini benim halkım verdi. Benim halkımdan artık isteyecek bir şeyim yok.” yanıtı verdi.