Cumhurbaşkanı Gül ‘Büyük Dük ve Büyük Düşesi’ ağırlayacak

Lüksemburg Büyük Dükü ile Büyük Düşesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün daveti üzerine 18-22 Kasım 2013 tarihlerinde Türkiye'yi ziyaret edecek.

Lüksemburg Büyük Dükü ile Büyük Düşesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün daveti üzerine 18-22 Kasım 2013 tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret edecek.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, ziyaretin Türkiye ile Lüksemburg arasında diplomatik ilişkilerin tesis edildiği 1947 yılından bu yana Devlet Başkanı seviyesindeki ilk ziyareti olduğuna işaret edildi. Ziyaret kapsamında 19 Kasım Salı günü Ankara’da gerçekleştirilecek resmi görüşmelerde, başta siyasi ve ekonomik konular olmak üzere, iki ülke arasındaki ilişkilerin tüm boyutlarıyla ele alınacağı, ayrıca AB dahil güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulacağı aktarıldı.
Lüksemburg Büyük Dükü’nün, Ankara’daki resmi görüşmelerini tamamladıktan sonra 20 Kasım günü Gaziantep’e, ertesi gün ise İstanbul’a geçeceği belirtilern açıklamada, “Bu vesileyle, İstanbul’da “Türkiye – Lüksemburg İş Konseyi’ne katılarak, iki ülkenin iş çevreleriyle biraraya gelecektir. Büyük Dük’ün ülkemizi ziyareti, dost ve müttefik iki ülke arasındaki işbirliğinin her alanda ilerletilmesine yönelik karşılıklı iradenin en üst düzeyde teyidine vesile olacaktır. Bu kapsamda gerçekleştirilecek görüşmelerin, olumlu bir mecrada seyreden Lüksemburg ile ilişkilerimizin geliştirilip derinleştirilmesine katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.” bilgisi verildi.