Abdullah Gül’den flaş dershane açıklaması

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 'den dershanelerle ilgili açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dershanelerin kapatılmasıyla ilgili tartışları değerlendirdi. Gül, "Öncelikle dershanelerin sebepleri yok edilmeli." dedi.

Erzincan'da gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dershanelerin kapatılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Uzun vadeli bir program var. Okullar varken, bunlara paralel böyle bir kurumların olması aslında hoş değil. Bunun sebeplerini aslında önce yok etmek gerekir, bir ihtiyacı ortadan kaldıracak. Bunlar nihayette arz-talep meselesi. Bunu eminim ki eğitimciler de dahil herkes konuşacaktır. Doğası gereği herkes bir tarafa çekerek yorum yapıyor bildiğim kadarıyla."

Erzincanlıların büyük sevgi gösterileri ile karşılanan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Okullarıyla, sağlıklarıyla, ulaşım imkanlarıyla iş güç açısından dinamik Türkiye'nin geleceği çok daha parlak, çok daha iyi olacaktır. Ama bu hepimizin el birliği içerisinde omuz omuza sevgi içerisinde, birbirimize saygı içerisinde olmasıyla olacaktır. Hepimizin büyük bir bilinç, büyük bir şuur içerisinde birbirimize sevgi, saygı ve kucaklaşmamızın çok daha güçlü bir şekilde gerçekleşmesini umut ediyorum." dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, bir dizi inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Erzincan'a geldi. Cumhurbaşkanlığına ait uçak ile beraberinde eşi Hayrunnisa Gül ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Erzincan'a gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, Erzincanlılar sevgi gösterilerinde bulundu.

Cumhurbaşkanı olduktan sonra gezdiği 72'nci il olan Erzincan'da, Atlı Cirit Takımı ve Mehteran ekibi gösterileri ile karşılanan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, halkı selamlayarak Erzincan Valiliği'ne geldi. 17 yıl sonra memleketlerinde cumhurbaşkanı konuk eden Erzincanlılar, gül uzatarak sevgi gösterilerinde bulundu. Halk ile bütünleşen Cumhurbaşkanı Gül, valilik önünde halka hitaben bir konuşma yaptı.

Erzincan'da olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu, cumhurbaşkanı olmadan önce Erzincan'a geldiğini hatırlatarak konuşmasına başlayan Gül, kendisine gösterilen sevgiden dolayı tüm Erzincanlılara teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi: "Erzincan'da olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Daha önce çeşitli vesilelerle geldim ama cumhurbaşkanlığından sonra ilk defa aranızdayım. Hepinizi sevgi ve muhabbetle kucaklıyorum. Bu şehir hoşgörünün, saygının, birbirine sevginin sembolü haline gelmiş bir şehirdir. Bundan dolayı da bütün Erzincanlı vatandaşlarımı tebrik ediyorum. Hepsine şükranlarımı sunuyorum. Gördüğünüz gibi memleketimizin her yerinde olduğu gibi Erzincan'da da çok güzel hizmetler yapılıyor. Az önce indiğimiz havaalanı Türkiye'nin en güzel havaalanlarından birisi oldu. Başka hizmetler de burada, hepsi sizin için. Devletin varlığı sizin için. Kamu görevlileri hep sizlere hizmet için vardır. Sizler her türlü hizmete layık olan, her türlü hizmeti hak eden çok saygıdeğer vatandaşlarsınız. Sabır ve gayretinize bağlı memleketini seven, yeri geldiğinde her türlü fedakarlığı yapan insanlarsınız. Bugün gün boyu sizlerle beraber olacağım. Bütün Erzincan'da olup bitenleri, buradaki gelişmeleri yakından göreceğim. Memleketinizde daha huzurlu bir şekilde, daha güvenli bir şekilde Erzincan'da daha güzel bir şekilde, güçlü bir şekilde gelecek nesillere taşınacak ve çocuklarımıza çok daha güzel inşallah memleket, ülke, şehirler vereceğiz. Onlara en güzel imkanları hazırlayacağız. Okullarıyla, sağlıklarıyla, ulaşım imkanlarıyla iş güç açısından dinamik Türkiye'nin geleceği çok daha parlak, çok daha iyi olacaktır. Ama bu hepimizin el birliği içerisinde omuz omuza sevgi içerisinde, birbirimize saygı içerisinde olmasıyla olacaktır. Bundan benim şüphem yoktur. Bu şehir, bunun en güzel sembollerinden bir tanesidir. Muharrem ayının içerisindeyiz. Bugünler hepimiz için çok anlamlı günlerdir. Bu vesileyle bütün vatandaşlarımızın Muharrem ayını da tebrik ediyorum. Hepimizin büyük bir bilinç, büyük bir şuur içerisinde birbirimize sevgi, saygı ve kucaklaşmamızın çok daha güçlü bir şekilde gerçekleşmesini umut ediyorum." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, daha sonra Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir'in makamına geçti. Cumhurbaşkanı Gül, burada basın mensuplarının sorularını cevapladı, daha sonra Cuma namazını kılmak üzere Terzibaba Camii'ne geçti.