Cumhurbaşkanı Gül: Farklılıklar bizim zenginliğimiz olmalıdır

Cumhurbaşkanı Gül, Kahramanmaraş'ın kurtuluşunun 88. yıl dönümünde konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, farklılıkların asla ayrıcalık olmayacağını belirterek, ”Problemlerimizi aşılamaz meseleler olarak göstermememiz gerekir. Bu ülke hepimizindir ve hepimiz öz yurdumuzda mutlu olacağız. Öz yurdumuzda, öz vatanımızda hiç kimse kendini garip hissetmeyecek. Bunu başarabilirsek dedelerimize layık oluruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 88. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törenlere katılmak üzere geldiği Kahramanmaraş’ta yoğun sevgi gösterileriyle karşılandı. Havaalanından şehir merkezine kadar olan güzergahta yol kenarında Türk bayraklarıyla bekleyen Kahramanmaraşlılar, geçişi sırasında Cumhurbaşkanı Gül’ü selamladı. Cumhurbaşkanı Gül, Trabzon Bulvarı’ndan tören arabasıyla vatandaşları selamlayarak törenin yapılacağı Valilik önündeki meydana geldi.

Gül, burada yaptığı konuşmaya, ”Türk Milletinin birliğini, beraberliğini, bağımsızlığını temsil eden sıfatımla Cumhurbaşkanınız olarak bu mutlu, gururlu gününüzde aranızda bulunmaktan heyecan duyuyorum” sözleriyle başladı.

Türk kültüründe kahramanlık payesinin kolay verilmediğini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, Kahramanmaraşlıların bunu ispatladıklarını, yiğitliklerini bütün dünyaya gösterdiklerini ve bu payeyi de böylece aldıklarını anlattı.TBMM’nin de bunu görerek Kahramanmaraş’a bu payeyi verdiğini ifade eden Gül, 88 yıl önce kadın-erkek, genç-yaşlı çocukların da aralarında bulunduğu bütün halkın mücadele verdiğini, bu topraklar üzerinde işgalin gerçekleşemeyeceğini, bayrağın kale burçlarından indirilemeyeceğini bütün dünyaya gösterdiğini söyledi.

Sadece Kahramanmaraş’ın değil, Şanlıurfa, Gaziantep gibi illerin de varıyla yoğuyla halkıyla bütünleştiğini ve kurtuluş destanına en büyük desteğin bu topraklardan geldiğini, buralarda parlatılan meşalelerin mücadeleye büyük katkı sağladığını dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, düşmanın, işgalin kalıcı olamayacağını bu şehirlerde anladığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Gül, ”İnanıyorum ki, o gün dedelerimiz, büyüklerimiz ne yapmışsa hangi kahramanlığı, yiğitliği gösterdiyse bizler bugün onların çocukları, torunları olarak aynı kahramanlığı aynı yiğitliği göstermeye daima hazırız” dedi. Gül, bugünün yiğitliğinin ve kahramanlığının ise başka şekilde olduğunu, bugün kahramanlığın, ”daha güçlü bir ülke, daha gelişmiş bir ekonomi, daha çok övünülecek bir demokrasi varsa” gösterilebileceğini söyledi. Türkiye’nin dört bir yanında bu kahramanlık yarışının devam ettiğini ifade eden Gül, bugün daha güçlü olmanın yolunun daha zengin olmaktan geçtiğini belirtti.

-”FARKLI GÖRÜŞLER, İNANÇLAR, ETNİK YAPILAR ZENGİNLİĞİMİZ”-

Cumhurbaşkanı Gül, şöyle konuştu:

”Ekonomimizin daha güçlü olması, milli gelirimizin daha yüksek olması, fert başına düşen milli geliri, o gün toprağımızdan kovduğumuz ülkelerin milli gelirlerinin üzerine taşımaktır kahramanlık. Daha çok fabrika açmaktır, daha çok üretmektir, daha çok ihracat yapmaktır, refahı bütün halkımıza yayabilmektir kahramanlık. Okulların, hastanelerin, yolların eksik olmaması; köylerimizin, içinde yaşadığımız evlerin en güzel hale getirilmesidir yiğitlik ve kahramanlık. Aynı şekilde demokrasimizle, insan haklarına saygının, temel hak ve özgürlüklerin garanti altına alınabilmesiyle övünebilmektir kahramanlık. Bunların hepsini gerçekleştireceğiz. Gece gündüz bunları daha ileriye götürmek için hepimizin büyük uğraş vermemiz gerekiyor. Şuna hepimizin inanması gerekir: 70 milyonluk büyük bir Türkiye içerisinde çok büyük farklılıklar tabii ki olacaktır. Bütün farklılıklar bizim zenginliğimiz olmalıdır. Farklı farklı görüşler, inançlar, etnik yapılar bütün bunlar, bizim zenginliğimiz olarak görülmelidir.”

Cumhurbaşkanı Gül, 88 yıl önce Türkiye’nin dört bir yanında ayrım yapılmadan hep beraber kol kola bir mücadele verildiğini belirterek, bugün de aynı şekilde Türkiye’yi herkesin mutlu, mesut, zengin ve refahtan aynı şekilde pay alan bireylerin yaşadığı bir ülke haline getirme mücadelesi içinde olunduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, ”Farklılıklar, asla ayrıcalık olmayacaktır. Biz birbirimize saygı ve sevgi göstermeliyiz ki, başkaları da bize saygı göstersin. Problemlerimizi aşılamaz meseleler olarak göstermememiz gerekir. Bu ülke hepimizindir ve hepimiz öz yurdumuzda mutlu olacağız. Öz yurdumuzda, öz vatanımızda hiç kimse kendini garip hissetmeyecek. Bunu başarabilirsek, dedelerimize layık oluruz. Bunu başarabildiğimiz takdirde, onlar o gün o şekilde kahramanlıklarını gösterdiler, bizler de bu gün bu şekilde kahramanlığımızı göstermekle övünebileceğiz” diye konuştu.

Bütün bunların gerçekleşeceğine olan inancını dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, Büyük Atatürk’ün muasır medeniyetlerin üstüne çıkma hedefinin hep beraber gerçekleştirileceğini söyledi. Gül, bunun için devletin her kademesinde, sivil toplum örgütlerinde, iş dünyasında bulunanlara, işçiye, köylüye büyük görevler düştüğüne işaret ederek, ”Gün, gece gündüz çalışıp milletimizi, halkımızı daha zengin, daha mutlu yapma günüdür. Gün, hep beraber dayanışma içinde olma, kardeşliğimizi, sevgimizi ve muhabbetimizi gösterme günüdür” dedi.

Halka ”Kahramanmaraş’ın kahraman evlatları” diye seslenen Cumhurbaşkanı Gül, törenlere katılmaktan duyduğu memnuniyeti bir kez daha dile getirerek konuşmasını tamamladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, daha sonra Kahramanmaraş İmam Hatip Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin Kahramanmaraş’ın kurtuluş savaşı sırasındaki kahramanlıklarının konu edildiği gösteriyi izledi. Kutlamalar, tören geçişiyle sona erdi.