Cumhurbaşkanı mı başkan mı?

Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerle ilgili açıklamalarda bulundu, devlet başkanlığı konusunun hayırlı olabileceğini ifade etti ve son noktayı koydu.

Meclis’te partilerin grupları vardır. Ancak Genel Kurul’da tablo başka türlüdür. Genel Kurul’la ilgili yasalar mevcut. 96. maddeye göre Şukadar milletvekili ile genel kurul açılır, şu kadar milletvekili ile karar alınır denilmektedir. 1 ve 2. turda 367 aranır 3. turda ise salt çoğunluk aranır ve kim ne kadar oy alırsa o seçilir.

‘Sizin seçilmeniz durumunda Ak Parti’nin oy kaybedeceği söyleniyor ‘ sorusuna ise : Ben sizin tuzağınıza da düşmeyeceğim” Nisan ayından önce seçimle ilgili konuşmayacağım.

Cumhurbaşkanlarını Meclis, başkanları ise halk seçer. Türkiye başkanlık konusuna hazırmı hazır değilmi bunun konuşulması gerek. 35 yıllık dönemde bu hep konuşulmuştur. Cumhurbaşkanı olanlar olmadan önce Cumhurbaşkanı’nı halk seçsin demişlerdi ancak seçildikten sonra bu konuyu hiç konuşmadılar.

Geçmişte partisinden Cumhurbaşkanı seçenler bugün halk seçsin diye tutturdular. Bu tartışılır, sistem her yönüyle ele alınır ben bunu bir kez söyledim hemen farklı şekillerde eleştiriler çıktı. Belki başkanlık sistemine geçmek daha isabetli daha hayırlı olabilir ancak bunun arkasında hemen birşeyler aranmaya başlanmıştır. Ancak bugün süre olarak başka arayışlar için zaman kalmadığı için bu sistemin gerektirdiği seçim yapılacaktır. 15 Mayıs’ta seçim yapılacaktır. Kim olacaksa ülkemiz için hayırlı olmasını ve seçilenlerin de ülkenin barışına ve kalkınmasına katkıda bulunacaktır.