Cumhurbaşkanı “Nuh” diyor “Peygamber” demiyor

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, seçimlere bir hafta kala Ankara’yı yeni bir krize sürükledi.

Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Londra Büyükelçiliği’ne atanan Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Yiğit Alpogan’ın yerine önerdiği Atina Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu’nu veto etti. Bu görev için daha önce önerilen 3 büyükelçiyi de veto eden Sezer’in bu tutumu yüzünden yaklaşık 3 yıldır sivil temsilciyle yönetilen MGK Genel Sekreterliği’ne Tümgeneral Orhan Akbağ’ın vekaleti gündeme geldi.

5 AY ÖNCE 3 İSMİ VETO ETTİ

Önemli başarılara imza atan Alpogan’ın görevi 5 ay önce doldu. O tarihlerde Alpogan’ın yerine isim arayan hükümet, Cumhurbaşkanı Sezer’e 3 büyükelçinin ismini götürdü. Sezer, Varşova Büyükelçisi Ecvet Tezcan, Bağdat eski Büyükelçisi Ünal Çeviköz ve Telaviv eski Büyükelçisi Feridun Sinirlioğlu’na karşı çıktı. Sezer’in önerdiği Berlin Büyükelçisi Mehmet Ali İrtemçelik’i de hükümet kabul etmedi.

Star atama krizini 17 gün önce ortaya çıkarmıştı

Sezer’in MGK’ya genel sekreter atanmasını kilitleyen tavrı 29 Haziran 2007 günü star Ankara Temsilcisi Şamil Tayyar’ın köşesinde ayrıntılarıyla yer almıştı. Tayyar ‘MGK’yı kilitleyen işte o diyalog’ başlıklı yazısında Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile Cumhurbaşkanı Sezer arasında yaşananları şöyle anlatmıştı:

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, randevu alıp Çankaya Köşkü’ne çıkıyor. Çantasından çıkardığı bir dosyayı Sezer’e sunuyor. Dosyada, büyükelçiler kararnamesinin taslağı var. Sezer, şöyle bir bakıyor, sonra ‘ Teşekkür ederim, bende kalsın. İncelemem lazım’ diyor.

Gül, şaşırıyor. Oysa onun niyeti, taslak metindeki isimler üzerinde istişare yaparak, o toplantıda kararnameye son şeklini vermek. Sezer dosyayı almak isteyince, Gül, o mahcup edasıyla devreye giriyor: ‘ Efendim. MGK Genel Sekreteri Büyükelçi Yiğit Alpogan’ın Londra’ya atanması da söz konusu. Burada konuşuruz diye yazmadık ama yerine Polonya Büyükelçimiz Sayın Ecvet Tezcan’ı düşünüyoruz.’

Sezer, tereddütsüz Hayır, olmaz’ diyor. Büyükelçiler kararnamesi üzerinde görüş belirtmeden inceleme için süre isteyen Sezer’in bu konudaki kesin tavrı dikkat çekiyor. Birkaç saniye sonra Sezer’in neden bu kadar kararlı olduğu anlaşılıyor: ‘ Bu görev için Almanya Büyükelçisi Mehmet Ali İrtemçelik’le çalışmak ister misiniz?’

Başbakan Erdoğan’ın Almanya ziyareti sırasında bir Türk vatandaşının sorusu üzerine eleştirdiği büyükelçinin MGK Genel Sekreteri olarak önerilmesi, cevabı önceden belli bir soru gibiydi. Gül özür diliyor: ‘ Efendim, takdir edersiniz ki, bizim sayın Mehmet Ali İrtemçelik’le çalışmamız çok zor.’

Bu diyaloglar sonraki görüşmelerde benzer şekilde devam ediyor. Dışişleri, iki isim daha öneriyor: Feridun Sinirlioğlu ve Ünal Çeviköz. O tarihte biri Telaviv, diğeri Bağdat Büyükelçisi. Sezer, İrtemçelik’te ısrarlı, ‘Nuh’ diyor ‘Peygamber’ demiyor.