Cumhurbaskani Sezer tarafli davraniyor

BURSA - AK Parti Grup Baskan Vekili Faruk Çelik, Hükümetin YÖK ile yargi arasinda taraf olmadigini belirterek "Bu konu hükümetimizi ve partimizi baglamaz.

Taraf degiliz. Taraf degiliz ama toplumda belli kesim bizi YÖK ile yargi arasindaki bu hukuki meseleye israrla bulastirmaya çalisiyorlar. Bazi hesaplari var. Dikkat ederseniz Basbakan yargiya intikal eden bu konu ile ilgili konusmaktan israrla kaçindi. Taa ki ne zamana kadar? Müstesari Ömer Dinçer’i bu olaya karistirincaya kadar” dedi.
Bursa Hakimiyet Gazetesi köse yazari Cennet Cankiliç’a açiklamalarda bulunan Çelik, YÖK’ün 12 Eylül ürününün son kalintisi oldugunu, hükümet olarak anayasal düzenlemeyle degisiklige gidilmesini istediklerini, burada bir keyfilik, ferdi iradeye terk edilmis seçim söz konusu oldugunu kaydetti. “Nasil rektörler demokratik olarak seçiliyorlarsa, YÖK Baskani da seçimle gelsin istedik. Üniversitelerimizin aslina dönmesini, arastirmaya, bilime ve siyasete katki koymasini istedik. Ideolojik düsüncelerden arinmasini istedik” diyen Faruk Çelik söyle devam etti:

“Sanki biz bilime, üniversitelere karsiymisiz gibi tavir içine girdiler. Eger biz öyle olsa idik TÜBITAK’a tarihinde hiç görmedigi 450 trilyonluk bir bütçe ayirir miydik? Bursa’da sizler de görüyorsunuz, Uludag Üniversitemize katki koyar miydik? Sayin rektörümüzle olan iliskilerimizde bir sorun yok. Karsilikli anlayis ve hizmet noktasinda isbirligi içindeyiz. Bizim üniversitelerimize bakis açimiz ortadadir. YÖK ile ilgili anayasal degisikligi Basbakanimiz mutabakatla saglamak istiyor. Hemen gündemimizde yok. Muhtemelen aralik ayinda ya da yeni yilda görüsülür”.

‘SEZER TARAFLI DAVRANIYOR’

AK Parti Grup Baskan Vekili Faruk Çelik, Cumhurbaskani Ahmet Necdet Sezer’in 29 Ekim Resepsiyon davetine de sert bir tepki verdi. Cumhurbaskani Sezer’in son davetiye ile temelli AK Parti’ye karsi ideolojik yaklasim içinde oldugunu ortaya koydugunu iddia eden Çelik; “Dün bizimle olup bugün Anavatan’a gidenleri esli, dün CHP’li olup da bugün AK Parti’li olan arkadaslarimizi da essiz davet ediyor. Bize karsi böyle bir haksiz yaklasim içinde. Cumhurbaskani olarak büyük cumhuru kenara itiyor, görmemezlikten geliyor. Türkiye bir an evvel bu Cumhurbaskanindan kurtulmali” diye konustu.