Cumhurbaşkanı Sezer’den Türkiye’de siyaset analizi

Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye'deki siyasi yapıya yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, genel seçimde uygulanan yüzde 10’luk ülke barajını eleştirerek, “Eğer 2002 seçiminde baraj yüzde 7 – 8’e indirilmiş olsaydı, bu seçimin sonuçları da böyle olmazdı” dedi.

Yeni cumhurbaşkanının seçilecek olması nedeniyle Çankaya Köşkü’nde son günlerini geçiren Sezer, dün Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti. Edinilen bilgiye göre Sezer, 45 dakika süren görüşmede, Türkiye’deki siyasi yapıya yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Baraj inmeliydi
Türkiye’de parti içi demokrasinin işletilmediğini dile getiren Sezer, “Ön seçim kurumu işletilmiyor. Seçimlerden önce adayların bu yolla belirlenmesi gerekir. Adaylar, delegelerin oyuyla değil, kayıtlı üyelerin oylarıyla seçilmeli” dedi. Partilerde liderlerin belirleyici olduğu mesajını veren Sezer, “Bundan dolayı, bugün Meclis Başkanı’nın kim olacağını bile bir tek Başbakan biliyor” diye konuştu.

Aralık 2005’teki TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında ülke barajının yüzde 7 – 8’e düşürülmesi görüşünü seslendiren Sezer, 22 Temmuz’da da sandığa yüzde 10’luk barajla gidilmesini eleştirdi.

Sezer, “Ülke barajı yüzde 7 – 8’e inmeli. Yüzde 5 – 6 ise düşük olur. DP bile yüzde 10’un altına indirilmesine karşı çıktı. O da oyunun yüksek olduğunu göstermek istiyordu. Baraj düşük olsaydı, 2002 seçimlerinde 4 parti Meclis’e girerdi. Düşürülmüş olsaydı, bu seçimin sonuçları da böyle olmazdı” diye konuştu.

Sezer sorular üzerine de, görevi bittikten sonra anılarını yazmayacağı yanıtını vererek, “Görevi bıraktıktan sonra kapıları kapatacağım ve konuşmayacağım. Zor bir dönemdi. Bitmez sanıyordum, bitti. 40 sene devlete hizmet ettim. Görevimi layıkıyla yapmaya çalıştım” dedi.

Sezer, ekonomideki tablonun iyi gösterildiğini, ancak kendisinin bu görüşte olmadığını da ifade ederek, “Dış borcumuz arttı” yorumunu yaptı.

MİLLİYET