Cumhurbaşkanı Sezer’in İstiklal Marşı mesajı

Cumhurbaşkanı Sezer, "Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı'yla Ulusumuzun soylu ve yüce yaratılış özelliklerini, duygu ve düşüncelerini en güzel biçimde anlatmış, yurttaşlarımızı ortak düşünce ve değerler düzleminde buluşturmuştur" dedi.

Türk ulusunun, bağımsızlığına yönelen saldırılara kararlılıkla karşı koyduğunu, olanaksızlıklar içinde bile büyük zaferler kazanmış büyük bir ulus olduğunu dile getiren Sezer, Kurtuluş Savaşı’nın, genci yaşlısı, kadını erkeği, Doğulusu Batılısı, Güneylisi Kuzeylisi tüm Ulus’un kenetlenerek, omuz omuza yazdığı büyük bir kahramanlık destanı olduğunu bildirdi.

Atatürk önderliğinde kazanılan ve tarihin akışını değiştiren bu zaferin, birlik ve beraberliğimizi, yurt sevgimizi, özgürlük tutkumuzu dünyaya gösterdiğini ifade eden Sezer, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Kurtuluş Savaşı’yla bağımsızlığımızın anıtı dikilirken, değerli şair Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’ndaki özlü dizeleriyle bu savaşı ölümsüzleştirmiştir. Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’yla Ulusumuzun soylu ve yüce yaratılış özelliklerini, duygu ve düşüncelerini en güzel biçimde anlatmış, yurttaşlarımızı ortak düşünce ve değerler düzleminde buluşturmuştur.

Türk Ulusu’nun, yurt ve bayrak sevgisinin, özgür yaşama tutkusunun, haksızlıklara karşı duruşunun, ulusal birlik ve bütünlüğünün simgesi olan İstiklal Marşı, yeniden şahlanışımızı anlatan eşsiz bir yapıttır. İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ulusal marş olarak kabul edilişinin yıldönümünde, başta Yüce Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, Birinci Dönem Meclis üyelerini ve değerli şair Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve saygıyla anıyor, yurttaşlarımıza esenlikler diliyorum.”