Cumhurbaşkanı Sezer’in Şehitler Günü mesajı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Şehitler Günü mesajı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ‘Bağımsızlık savaşımızın öncüsü Yüce Atatürk başta olmak üzere, yaşamını ülkesine adayan tüm kahramanlarımıza, geçmişi büyük zaferlerle dolu şanlı ordumuza, yurdunu canından üstün bilen şehitlerimize ve gazilerimize sonsuz minnet duyuyoruz’ dedi.
Cumhurbaşkanı Sezer, Şehitler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, yurt sevgisini tüm değerlerin üstünde tutan, bağımsız ve özgür yaşama ülküsünden hiçbir zaman ödün vermeyen Türk ulusunun, tarih boyunca kurduğu büyük devletlerle onurlu bir yaşam sürdüğünü belirterek, dili, tarihi ve özgün değerleriyle büyük bir kültür birikmi oluşturan Türk ulusunun, dünyada saygın bir yer edindiğini ifade etti.

Sezer, tarihin akışını da değiştiren birçok zafere imza atan Türk ulusunun karşılaştığı tüm güçlükleri birlik ve beraberlik içinde aştığı ve bağımsızlık sözkonusu olduğunda da tüm bireyleriyle tek yürek olarak her türlü güçlüğe karşı koyduğunu hatırlattı. Sezer, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde dünyanın en güçlü ordularına karşı sınırlı olanaklarıyla sürdürülen ve zaferle sonuçlandırılan Kurtuluş Savaşı’nın da bunun en güzel kanıtı olduğunu dile getirdi.

Sezer, bugün bağımsız, onurlu ve başı dik bir ulus olarak özgürce yaşıyor ve çağdaşlaşma yolunda ilerliyorsak bunu şehitlerimize ve ülkesi için her şeyini ortaya koyan yurttaşlarımıza borçlu olduğumuzu belirterek mesajına şöyle devam etti: “Birlik ve bütünlüğümüzün, yurt sevgimizin, bağımsızlık ve özgürlüğümüzün ölümsüzleşen simgeleri olan şehitlerimiz her zaman gönlümüzde yaşayacaktır. Şehitlerimize olan borcumuzu ödemenin tek yolu, Türk Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar yaşatarak, bölünmez bütünlüğümüzü korumak, ulusal değerlerimize sahip çıkmak, ülkemize, birlik ve beraberliğimize yönelen tehditlere kararlılıkla karşı koymaktır. Bugünlere gelmek için ödediğimiz bedelleri anımsadığımız, üzüntü ve gururu bir arada yaşadığımız Şehitler Günü ‘nde, Yüce Önder Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, ülkesi ve ulusu için canını veren şehitlerimizi saygı, rahmat ve gönül borcuyla anıyo, yurttaşlarımıza esenlikler diliyorum”