Cumhurbaşkanı’na el hareketine 1 yıl!

İşçi Partisi İl Başkanı Bilal Şimşir, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e hakaret ettiği gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı..

Cezanın ertelenmesi halinde bir daha suç işlemeyeceği hususunda mahkemece kanaat oluşturulduğundan dolayı sanığın cezası ertelendi.

‘AT SAHİBİNE GÖRE KİŞNER’

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 19 Aralık 2008 de İşçi Partisi İl Başkanlığı’nın Kışlahan’da yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e hakaret suçundan şüpheli tutuksuz yargılanan İşçi Partisi Antalya İl Başkanı Bilal Şimşir’in davasına 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde başlandı. Sanık Avukat Bayram Atasoy ile birlikte duruşma salonuna gelen Şimşir, o gün yaptığı “Değerli basın mensupları at sahibine göre kişner. Şimdi Cumhurbaşkanlığı’nda hainler oturursa, Başbakanlıkta hainler oturursa, tabi onun altındaki bazı yüreğini, vicdanını satmış insanlar da olacak. Bu millet bunları sırtından atacaktır” şeklindeki konuşmasından dolayı yargılandı.

ELEŞTİRİ HAKKINI KULLANDIM

Şimşir de, dönemin Amerika Birleşik Devletleri 65. Dışişleri Bakanı Colin Powell ile dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün 2-4 Nisan 2003 tarihlerinde Ankara`da imzalanan mutabakatla ve sözde ‘Ermeni Soykırımı’ ilgili bilgilendirmede bulunmak için Kışlahan’da basın açıklaması yaptığını ifade etti. Maksadının hakaret olmadığını anlatan Şimşir, şunları söyledi: “Dost acı söyler gerçeği söyler’ sözü atasözüdür. Ben orada eleştiri hakkını kullandım. O günkü gelişen olaylar Türkiye için iç açıcı değildi.

Ahkam kesmek için söylemiyorum. Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gizli anlaşmaları yırtıp Atatürk gibi İsmet İnönü gibi ülkemizin cumhurbaşkanı ve başbakanı olmalılar.”

MÜVEKKİLİM ELEŞTİRİ ÇERÇEVESİNDE KALMIŞTIR

AK Parti kapatma davası iddianamesinin bir suretinin davaya dahil olması gerektiğini söyleyen sanık Avukatı Bayram Atasoy da, “İnternet sayfalarında sözde Ermeni soykırımı ile ilgili bazı aydınlar ‘Özür kampanyası’na başladı. Müvekkilim de bu olaylara bir tepki eleştiri de bulunmak için o gün orada bulundu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) demokrasi ve özgürlük eleştirilerinde kırıcı olabileceği yazıyor. Müvekkilim eleştiri çerçevesinde kalmıştır. Hakaret yoktur” dedi.

1 YIL 2 AY HAPİS CEZASI

Karar gereği sanık Şimşir, suçun işleniş biçimi, sosyal ve ekonomik durumu nazara alınarak önce 1 yıl ceza almasına ardından da alenen işlendiğinden dolayı 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanık Şimşir’in, duruşmadaki hal ve tavır lehine takdir indirimi ve cezanın ertelenmesi halinde bir daha suç işlemeyeceği hususunda mahkemece kanaat oluşturulduğundan sanığın cezası ertelendi.