Cumhurbaşkanı’ndan açıklama geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk'ta konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk ziyaretinde iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile TOKİ tarafından Laç şehrinde depremzedeler için inşa edilen konutların teslim töreninde konuşma yapıyor.

Tören konuşan Arnavutluk Başbakanı Rama yaptığı açıklamada, ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan, dediklerini yapan ve yaptığını söyleyen bir kişidir’ ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları da şöyle; Sizlere milyonlarca yüreğin sevgisini tüm Türkiye’nin selamını getirdim. Buradan sizlerin vasıtasıyla tüm Arnavutluk’a Arnavutluk’taki tüm kardeşlerimize kucak dolusu sevgilerimi iletiyorum. Bu anlamlı tören vesilesiyle sizlerle beraber olmaktan sizlerin heyecanına ortak olmaktan büyük bahtiyarlık duyuyorum. Arnavutluk’un sevinci sevincimiz, sıkıntısı da bizim sıkıntımızda. Sizlerin huzur ve esenliğini kendimizinkinden ayrı tutmuyoruz.

Aynı acıları pek çok kez yaşamış bir ülkenin insanları olarak meydana gelen deprem Arnavutluk halkı kadar bizim de yüreğimizi dağlamıştır. Deprem haberini alır almaz bölge halkınına cılarını paylaşmak, yaralarını sarmak için hemen harekete geçtik. Devlet olarak bütün imkanlarımızı sefeferber ederek sizlerin yardımına koştuk. Az önce değerli kardeşim Edi Rama’nın da ifade ettiği gibi kardeşler kardeşlerinin imdadına zor zamanda yetişirler.

Değerli dostum Başbakan Edi Rama ile sürekli temas halinde olarak yürütülen çalışmayı yakından takip ettik. Depremden sonra bölgeye yardıma ilk koşan ülkenin Türkiye olması aramızdaki dayanışmanın en güçlü ispatıdır. Sahadaki bu yardımlarımızın yanı sıra Arnavut kardeşlerimizin yükünü bir nebze hafifletmek için yıkılan konutların yerine yenilerini inşa etmek kararı aldık.

2020 Temmuz ayında gerekli mutabakat zaptını imzaladık ve koronavirüs salgınına rağmen aynı yılın aralık ayında inşaatlara başladık. Bugün de toplam 522 konutu içere ve yaklaşık 42 milyon avroya mal olan konutları sizlere teslim ediyoruz. Teslim ettiğimiz konutları Arnavutluk’a ve hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum.

Bu süğreçte Türkiye olarak biz de depreme, sel ve yangın afetine maruz kalsakta Arnavutluk’a verdiğimiz sözü Allah’a hamdolsun yerine getirdik. Altını çiziyorum… Kardeşliğin nişanesinin çaprıldığında gelmek değil ihtiyaç duyulduğunda kendiliğinden orada bulunmak inancıyla her daim yanınızda olmayı sürdüreceğiz. İnşallah bu haspi temel üzerine inşa ettiğimiz Türkiye-Arnavutluk dostluğu ilahiyane devam edecektir.

Değerli dostlarım, Arnavutluk’ta hem ortak tarihi hem de ortak medeniyeti paylaşıyoruz. İyi ve kötü gününde kardeşinin yanında olmakta bizim medeniyet değerlerimizin en önemlilerinden biridir.