‘Cumhurbaşkanını AK Parti grubundan seçeceğiz’

AK Parti'nin Teşkilatlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hayati Yazıcı, milletin kendilerine 2007'ye kadar iktidar kalma yetkisi verdiğini ve bunu kullanacaklarını söyledi.

2006’nın sonunda ikinci büyük kongrelerini yapacaklarını hatırlatan Yazıcı, “2007’inin başında Cumhurbaşkanımızı AK Parti grubundan seçeceğiz. Ardından da 2050’ye kadar Türkiye’nin geleceğine yön verecek iktidarı belirlemek için genel seçimlere gideceğiz.” dedi.

Partisinin Adana Merkez Seyhan İlçesi’nin 2. Olağan Genel Kurulunda konuşan Hayati Yazıcı, siyasi ve sosyal sorunlara ilişkin değerlendirmede bulundu. Yazıcı, hafta içinde Danıştay’ın başörtüsüne ilişkin verdiği kararı üstü kapalı olarak eleştirerek, “Türkiye’nin bazı kurumları sorun üretmeye çalışıyor. Bu sorunları çözeceğiz. Hiçbir güç bireyin inanç ve ibadet özgürlüğünün önüne geçemez. Kararlı bir hükümet var. Kararlı bir şekilde bunları çözeceğiz. Biz gücümüzü milletimizden alıyoruz.” diye konuştu.

Muhalefeti de eleştiren Yazıcı, “Zaman zaman kötü siyaset alışkanlıkları ortaya çıkıyor. Muhalefet partileri halkın yararına bir proje üretemiyorlar. Sıkıştıkları yerde, tükendikleri zaman rejim elden gidiyor diyorlar. Türkiye Cumhuriyeti laik ve demokratik bir devlettir. Halkımız bunu özümsemiş. Türkiye’de rejimin değişeceğine inanacak kişinin ancak aklen mağdur olması gerekir.” diye konuştu.

“AK PARTİ’NİN SİYASET ANLAYIŞINDA ÇEKİŞME YOK”

AK Parti’nin siyaset anlayışında çekişme olmadığını savunan Yazıcı, Kıbrıs’ı hükümetin gözden çıkardığı ve sattığı yönündeki eleştirileri de cevaplandırarak şöyle konuştu: “Bizim siyaset anlayışımızda gerginliğe yer yok. Bizim siyaset anlayışımızda ideolojik bağnazlık hiç yok. Bize bazı kızıl elmayı savunanlar Kıbrıs’ı satıyorsunuz diyorlar. Milliyetçilik ve vatanperverlik yumak gibi sorunları muhafaza etmek değil, yumak gibi sorunları cesaretle çözmektir milliyetçilik ve vatanperverlik. Sorunları çözmek için yürek gerek, sevgi gerek. Diklenmeden dik durmak gerektirir. Biz bu sevgiyi ve cesareti milletten alıyoruz.”

3 Kasım 2002’de halkın AK Parti’yi 2007’ye kadar iktidara getirdiğini vurgulayan Yazıcı, 2007’de yapılacak seçimlerde halkın yararına proje üretemeyen eski rejim kalıntılarının da sandığa gömüleceğini ifade etti. Yazıcı, şöyle devam etti: “Çünkü biz eğitimden adalete kadar çok önemli gelişmelere imza attık. Yarını bugünden daha iyi yapacağız. Türk lirası dünyanın en değersiz parasıyken TL’den 6 sıfır atarak en değerli paralar arasına sokma cesaretini gösteren hangi hükümet? Sağlık kurumlarını birleştiren, yeşil kartlıya sağlık hizmeti sunan AK Parti iktidarı değil mi? Geçmiş iktidarların karanlık odaları var. AK Parti iktidarının karanlık odası bile yok. Kimse mal beyanlarıyla bize sataşmasın. Bizim partimizin mali yapısı çok şeffaftır. Hiç bir partinin mali yapısı internette yayınlanmıyor.”

“2007’NİN BAŞINDA AK PARTİ GRUBU İÇİNDEN CUMHURBAŞKANI SEÇECEĞİZ”

İlçe ve il kongrelerine de değinen Yazıcı, bugün itibarıyla 180 ilçenin kongresini tamamladıklarını, genel kurulların bazı ilçelerde iki liste bazı ilçelerde de tek liste ile yapıldığını kaydetti. AK Parti’nin 2006’nın son baharında ikinci büyük olağan kongresini yapacağını, 2007’nin başında da AK Parti grubu içinden Cumhurbaşkanını seçeceklerine işaret eden Yazıcı, “Daha sonrada bu ülkenin 2050’ye kadar kaderini tayin edecek seçimleri yaparak partimizi tekrar iktidara taşıyacağız. Millet bu iktidara 5 yıllık süre verdi. Hiç kimse heves etmesin 5 yıl dolmadan seçim yok.” dedi.

“AK PARTİ TEŞKİLATLARI ÇOK ZİNDE”

Diğer partilerden farklarının parti teşkilatlarının çok zinde olduğunu savunan Yazıcı, teşkilat içindeki sorunlarında paylaşılmasını istedi. Kendilerinin buraya gönüllü olarak geldiklerini, parti içinde mensupların kategorize edilmemesi yönünde uyarıda bulunan Yazıcı, “Milletvekilleri, belediye başkanları ve teşkilat mensupları bulundukları yerin hakkını vermeli. Teşkilatlarımız iktidarımızın omurgasını oluşturuyor. Daha önce başka siyasi partide siyaset yapan arkadaşlarımızın geçmiş siyasi hayatını sorgulamayın.”

Adana Milletvekili ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’nın siyasi danışmanı Ömer Çelik de ekonomik, siyasi ve dış politika hakkında bilgi verdi. Çelik, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kendi politikaları ile başta İslam Konferansı tarafından tanındığını belirterek, “Şu anda birçok ülkenin iş adamları Rum kesimine gelmeden direkt uçakla Ercan Havaalanına geliyor. Bu bizim Kıbrısı satmadığımızı ve dünyaya açtığımızı gösteriyor.” dedi.