‘Cumhurbaskanini bu Meclis seçecek’

ANKARA - TBMM Baskani Bülent Arinç, ''1.5 yil sonra Cumhurbaskanligi seçimi yapildiginda parlamento görevine devam ediyor olacaktir'' dedi.

Anayasaya göre seçimlerin 5 yilda bir yapilacagini, buna göre bu süre dolarsa seçimlerin 2007’de yapilacagini kaydeden Arinç, söyle konustu:

”Bu parlamento 2002
yilinin Kasim ayinda yenilendi. Anayasamizda seçimlerin 5 yilda bir yapilacagi yazili. Eger bu 5 yil dolacak olursa ki dolacak gibi görünüyor, 2007’de seçim yapilacak. Eger Cumhurbaskanligi seçimi Mayis ayinda yapilacaksa, demek oluyor ki 22. dönem parlamentosu Cumhurbaskanimizi da seçmis olacak. Parlamentolar çalistiklari süre içerisinde kendilerine düsen hem yasama, hem seçim, hem denetleme görevini son güne kadar yerine getirirler. Bunun ne mesruiyeti tartisilabilir, ne bir baska sey söylenebilir. Görünen odurki yeni Cumhurbaskanimiz için 1.5 yil sonra seçim yapildiginda parlamento görevine devam ediyor olacaktir. Simdiden hayirli olsun.”

Kayseri’nin Melikgazi Ilçe Belediye Baskani Memduh Büyükkiliç’in kizi Elif’in dügünü için dün Kayseri’ye gelen Arinç, Disisleri Bakani ve Basbakan Yardimcisi Abdullah Gül, Çevre ve Orman Bakani Osman Pepe, bazi milletvekilleri ve belediye baskanlari ile kahvaltida bir araya geldi.