‘Cumhurbaşkanı’nın açıklamaları talihsizin ötesinde bir açıklama’

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Harp Akademileri Konferansı'nda yaptığı konuşmada "ibadetler yasaklanabilir" şeklindeki sözlerinin yankıları sürüyor.

AK Parti Ağrı Milletvekilleri Halil Özyolcu ve Naci Aslan’dan da Cumhurbaşkanı Sezer’e sert tepki geldi. Milletvekilleri, Türkiye’nin milli ve manevi değerlere en çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde böyle talihsiz bir açıklama yapılmasını yersiz bulduklarını dile getirdi.

Ağrı’da seçmenleri ile bir araya gelen Milletvekilli Özyolcu ve Aslan, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

AK Parti Ağrı Milletvekili Naci Aslan, açıklamayı ilk duyduğunda şok olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanının halkın hassasiyetini gözardı etmesini eleştirdi. Halkın bu tip tartışmalarla uğraşacak vaktinin olmadığını vurgulayan Aslan, “İnanç bir milletin en büyük dinamiğidir. İnanç konusunda ülkemizin bütünlüğüne müdahale etmeye çalışanlar, büyük bir yanlışın içindedirler. Çünkü insanların inançlarını belli bir kulvarda yönlendirmeye kimsenin hakkı yoktur. Cumhurbaşkanı bunları göz önünde bulundururak açıklamalarda bulunması lazım.” şeklinde konuştu.

Milletvekili Halil Özyolcu ise Cumhurbaşkanının açıklamasını talihsizliğin ötesinde değerlendirdiğini ifade ederek, “Yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede cumhurun başındaki adamın, manevi değerlere bu şekilde yaklaşımını kesinlikle ve hiçbir şekilde kabul edemeyiz. İnsanların hassas noktalarına dikkat etmek zorundayız. Türkiye’nin bu açıklaması bizi son derece şaşırttı. Hiç kimse insanların dini duygularına karışamaz. Bu konuda herkes daha dikkatli olmalı. Bu Cumhurbaşkanı bile olsa, konuşmalar daha dikkatli yapılabilir.” diye konuştu.

Ayrıca son günlerde Doğu illerinde çıkan terör olaylarına halkın prim vermediğini hatırlatan Aslan bu ülkeyi kimsenin bölemeyeceğini söyledi. Türkiye’nin herekese yetebilecek kadar büyük olduğunun altını çizen Aslan, “Bu ülke hepimizin ülkesidir. Hiç kimse bunu bölemez. Türkiye artık bir mozaik halinde değil artık halk ebrulaştı. Bunun herkes bilincinde. Hiç kimse bunu yıkamaz. Son olaylarla da görüldüki artık halk bu gibi olaylarada prim vermiyor.” şeklinde açıklamada bulundu.