Cumhurbaşkanlığı adayları belirleniyor

Türkiye'nin 11. cumhurbaşkanını seçimi için aday belirleme süresi 25 Nisan Çarşamba günü saat 24.00'da sona eriyor.

Şu ana kadar adaylık için sadece AK Parti Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay resmi başvuruda bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Nisan veya 25 Nisan’da yapılacak AK Parti grup toplantısında partisinin adayını açıklaması bekleniyor.

Anayasa’ya göre 40 yaşını doldurmuş, yükseköğretim yapmış her milletvekili cumhurbaşkanlığına aday olabiliyor. 110 milletvekilinin imzasıyla Meclis dışından aynı şartları taşıyan adaylar da gösterilebiliyor.

25 Nisan’da aday gösterme süresinin dolmasından sonra seçim turlarına başlanacak. 26 Nisan’da başlayacak seçim süreci en geç 16 Mayıs’ta tamamlanacak. Seçilen yeni cumhurbaşkanı, Meclis’te yemin ettikten sonra 26 Mayıs’ta görevi devralacak.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Meclis’te grubu bulunan partilerle yaptığı görüşmede ilk tur için 26 Nisan veya 3 Mayıs tarihini önermişti. Cumhurbaşkanlığı seçim turlarının ne zaman yapılacağıyla ilgili kesin karar 25 Nisan’da yapılacak TBMM Başkanlık Divanı toplantısında belirlenecek.

Meclisteki seçim turları en az üç tam gün arayla yapılacak. Cumhurbaşkanı, milletvekillerinin gizli oyuyla seçilecek. Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda harhangi bir adayın cumhurbaşkanı seçilmesi için Meclis’in üçte iki çoğunluğunun, yani 367

milletvekilinin oyunu alması gerekiyor. Bu sayı ikinci tur için de geçerli. Üçüncü turda ise üye tam sayısının yarısından bir fazlasının, yani 276 milletvilinin oyu ile yeni cumhurbaşkanı seçilebilecek. Üçüncü turda da hiçbir adayın bu sayıya ulaşamaması halinde, bu turda en fazla oy alan iki adayla 4. tur oylamaya geçilecek. 4. tura katılan iki adaydan 276 milletvekilinin oyunu alan aday cumhurbaşkanı seçilecek. 4. turda da hiçbir adayın 276 milletekilinin oyunu alaması, yani 4 turda da cumhurbaşkanının seçilememesi halinde TBMM seçimlerinin yenilenmesi gerekiyor.