Cumhurbaşkanlığı adaylığı için başvurular yarın

Seçime katılacak Cumhurbaşkanlığı adayları için başvuruların son günü yarın.

Cumhurbaşkanlığı genel seçimleri yaklaştı. Seçime katılacak Cumhurbaşkanlığı adayları için başvuruların son günü yarın.

Cumhurbaşkanlığı genel seçimleri için geri sayım başladı. Seçime günler kala YSK’dan art arda genelgeler yayımlanıyor. Seçim takvimine göre 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde, siyasi partilerce cumhurbaşkanı adaylığı için yapılacak başvuru süreci 19 Mart başlayacak, 23 Mart saat 17.00’de dolacak.

Cumhurbaşkanı adaylığı için siyasi partiler ve seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenler, Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) yarından itibaren adaylık başvurusu yapabilecek. YSK’nin 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine yönelik takvimine göre, cumhurbaşkanı adaylığı için siyasi partilerce ve seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerin Kurula yapacakları adaylık başvuruları yarın başlayacak.

ADAYLIK BAŞVURULARI İÇİN SON TARİH 20 MART
Cumhurbaşkanı adaylığı için seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerin, YSK’ye yapacakları adaylık başvurusu 20 Mart saat 17.00’de sona erecek. Siyasi partilerce cumhurbaşkanı adaylığı için yapılacak başvuru süresi ise 23 Mart saat 17.00’de dolacak. Seçmenler tarafından aday gösterilecekler için gerekli 100 bin imza 22 Mart-27 Mart arasında toplanacak. Cumhurbaşkanı kesin aday listesi 31 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanacak ve cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemi başlayacak.