Cumhurbaşkanlığı adaylığını açıkladı!

Denizli'nin Babadağ ilçesinde ikamet eden ve çiftçilikle uğraşan emekli Tarım ilçe müdürü Bilal Kurt (55), cumhurbaşkanlığı adayı olduğunu açıkladı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi’nden 1976 yılında mezun olan Kurt, 29 yıl devlet memurluğu yaptıktan sonra son olarak Gümüşhane’nin Köse ilçesinde Tarım ilçe müdürü olarak çalıştı.

Memuriyet hayatına bu ilçede son veren Kurt, daha sonra Denizli’nin Babadağ ilçesine yerleşerek çiftçilikle uğraşmaya başladı. 2006 Mart ayından bu yana Babadağ’da oturan Kurt, cumhurbaşkanlığı seçiminde medeni cesaret örneği göstererek aday olmaya karar verdi.

Adaylık sürecini 12 Mart 2007 tarihinde TBMM Başkanlığı’na dilekçe göndererek resmen başlatan Bilal Kurt’a cevap yazısı 22 Mart 2007 tarihinde geldi.

TBMM Başkanlığı Genel Sekreteri Rauf Bozkurt imzasıyla gönderilen cevap yazısında, “Cumhurbaşkanlığına aday gösterilebilmesi hususu, Anayasa’nın 101. maddesiyle düzenlenmiş olup sözkonusu maddeye göre cumhurbaşkanlığına TBMM üyeleri dışından aday gösterilebilmesi, Meclis üye tam sayısının en az beşte birinin yazılı önerisiyle mümkündür. Bu sebeple ilgili dilekçeniz hakkında yapılabilecek bir işlem bulunmamaktadır.” denildi.

Bu yazı üzerine Kurt, yeniden bir dilekçe hazırlayarak, 110 milletvekilinin teklifinin gerektiğini bildiğini belirterek, yined de kendisini ifade edileceği bir konuşma fırsatı verilmesini istedi.

Kurt, son yazısında şu görüşlere yer verdi: “12 Mart 2007 tarihindeki dilekçemde, cumhurbaşkanlığı adaylık talebimin Meclis Başkanlığı tarafından milletvekillerimize ve kamuoyuna duyurulmasını istemiştim. Bu doğrultuda adaylık sürecinde Meclis içinden veya dışından aday olmak isteyenlerin Meclis’te kendilerini tanıtıcı bir konuşma yapmasının sağlanmasını istiyorum.”

3 Nisan 2007 tarihinde gönderilen bu dilekçeye henüz cevap gelmezken Bilal Kurt, adaylığının kabul edileceğine inanıyor.

Müracaat süresinin son dakikasına kadar ümitli olduğunu söyleyen Kurt, “TBMM’ye dilekçe göndererek adaylık talebimi bildirdim. Bu talebimin Meclis Başkanlığı aracılığıyla milletvekilleri, kamuoyu ve siyasi partilere duyurulmasını istedim. Cumhurbaşkanlığı adaylığım için gerekli işlemlerin yapılacağına inanıyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı için iddialı olduğunu da söyleyen Bilal Kurt, “Cumhurbaşkanlığı görevini, Türk milletinin başını dik tutacak şekilde yapacağıma inanıyorum. Öncelikle milletvekillerinin ilgisini bekliyorum. Meclis’te projelerimizi ve kendimizi anlatabileceğimiz bir konuşma fırsatı verilmesini istiyorum. Bu şekilde olursa cumhurbaşkanlığı konusunda iddialıyım. TBMM’ye gönderdiğim dilekçeye, 110 milletvekilinin teklifi gerektiği yönünde cevap geldi. Tekrar yazı göndererek konuşma fırsatı verilmesini istedim. Bizimki ortaya çıkmaktır ve ‘Göreve hazırım’ demektir. Bu koşuda iddialıyım.” şeklinde konuştu.