‘Cumhuriyet 82 yildir milletimizin esin kaynagi’

ANKARA - TBMM Baskani Bülent Arinç, "Ilani ile birlikte tarihimizde çok büyük bir çigir açan Cumhuriyet, 82 yildir milletimizin ve devletimizin esin kaynagi olmaya devam ediyor"dedi.

Büyük Millet Meclisi’nin açilmasiyla birlikte Cumhuriyetin önünün açildigini ifade eden Arinç, açiklamasina söyle devam etti: “Dünya tarihinde Milli Mücadelesini yürüterek kuran, kahraman bir Meclis’e sahip tek ülke olmanini gurur ve onurunu yasiyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük ideali Cumhuriyet, Türkiye Büyük Millet Meclisimizde kabul edilmistir. Böylece herkese seçme hakki kadar, seçilme hakki da dogmus ve yönetiminin bu sistemle belirlenmesi saglanmistir.

Cumhuriyet ile birlikte tarih sahnesindeki yürüyüsünü büyük adimlarla sürdüren milletimiz, zamanla, cumhuriyet ile demokrasiyi taçlandirarak, ‘muasir medeniyetler’ hedefine daha fazla yakinlastirmistir. Bugün, cumhuriyetin temeli olan insanimiz, gelecege daha aydinlik bakiyor.

Bu tarihi gün dolasiyla basta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, devletimizi durup cumhuriyetimizin ilaninda emegi geçen herkesi rahmet ve minnetle aniyor; vatandaslarimizin Cumhuriyet Bayrami’ni tebrik ediyorum”