Cumhuriyetle yasit bir egitim çinari

BILECIK - Bilecik'in en yasli ögretmeni Semiha Göncü, Cumhuriyetle yasit oldugunu, 83 yillik ömrünün 75 yilinin egitimle geçtigini belirtti.

Semiha ögretmen, basta terör olmak üzere, ülkenin tüm sorunlarinin temelinde egitimsizlik oldugunu belirterek, gençlerden, ögrenmelerini ve ögretmelerini istedi.

Bilecik’in Gölpazari ilçesine bagli Üzümlü Köyünde ögretmenlige baslayan ve 40 yil ögretmenlik yapan Semiha Göncü, 82 yasinda oldugunu ve hayatini egitime adadigini söyledi. Cumhuriyetle yasit oldugunu ama babasinin kendini 1 yas küçük yazdirdigi için 82 yasinda oldugunu ifade eden Semiha Göncü, egitim serüvenini duygulanarak anlatti. Bilecik’te binlerce ögrenci yetistiren Semiha ögretmenin talebeleri arasinda milletvekilinden belediye baskanina, bürokrattan isadamina yüzlerce insan bulunuyor. Su anki Bilecik Milletvekili Yasar Tüzün’ün de ögretmeni olan Göncü, bir köy ögretmeni olarak basladigi egitim yasamini Bilecik’te tamamlamis.

40 yil boyunca bilfiil ögretmenlik yapamis ve emekli olunca da egitimden kopamamis. Yillarca Bilecik Yardimsevenler Dernegi Baskanligi yapmis, ögrencilere burs vermis, ihtiyaç sahibi ögrenciler elbise yardimlarinda bulunmus. Dernekçilik faaliyetlerinin yani sira yillarca yerel gazetelerde köse yazilari yazarak egitimin önemini anlatan Semiha Göncü; “83 yillik hayatimin 75 yili egitimle geçti. Ögrencilik dönemi ve ögretmenlik dönemi bizzat egitimin içinde geçerken, emekli olduktan sonra da egitimden kopamadim. Emeklilik yillarimi da toplumun egitimine adadim. Yardimsevenler Dernegi Baskanligi yaptigim dönemde de ögrencilere burs ve giyim yardimi yaparak egitimin içinde oldum. Su anda ise hala egitim için kosturuyorum ve okuyarak kendimi egitmeye de devam ediyorum. Çünkü ögrenmenin yasi yok. Su anda beni egiten tek sey ise Zaman Gazetesi ve gazetedeki egitim yazilari” dedi. Bilecik’in 5 defa Yunanlar tarafindan isgal edilmesi ve 3 defa da yakilmasindan sonra ayakta kalan birkaç evden birisi olan ve koruma altindaki 150 yillik tarihi konakta oturan Semiha Göncü’nün kendini ziyarete gelen AK Parti Gençlik Kollarina tavsiyesi ise yine egitim oldu. Basta terör olmak üzere ülkede yasanan tüm sorunlarin egitimle çözülecegini belirten Semiha Göncü, gençlere okumayi, ögrenmeyi ve ögrendikleri güzel seyleri insanlara ögretmelerini tavsiye etti. Kendisinin bir köy ögretmeni oldugunu, Cumhuriyetin ve Atatürk’ün isigi ile yetistigini anlatan Göncü, genç ögretmenlerden ise egitimden baska seylerle ugrasmamalarini istedi. Insanlar için en kutsal görevin ögrenmek ve ögretmek oldugunu vurgulayan Semiha Göncü, “Gelecek nesiller ögretmenlerin eseri olacaksa, ögretmenler bir neslin mimari olduklarini unutmamali, her seye ragmen aydin nesiller yetistirmeli” diye konustu.