‘Çuval geçirme teşebbüsü’

Anavatan Partisi İstanbul Milletvekili Emin Şirin Emin Şirin: "Van savcısının iddianemesi, silahlı kuvvetlerin ve devletin başına çuval geçirme teşebbüsüdür"

Anavatan Partisi İstanbul Milletvekili Emin Şirin Van Cumhuriyet Savcısının Şemdinli olayları ile ilgili hazırladığı iddianamede Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile ilgili ifadesini silahlı kuvvetlerin ve devletin başına çuval geçirme teşebbüsü olarak değerlendirdi. Türkiye Cumhuriyeti’nde böyle bir savcınının bulunmasından utanç duyduğunu ifade eden Şirin, Van Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın hazırladığı iddianamede PKK terör örgütü ile silahlı kuvvetleri aynı seviyede mütala ettiği iddiasında bulundu.
Anavatan Partisi İstanbul Milletvekili Emin Şirin, katılacağı bir konferans için Konya’ya geldi. Konya’da parti binasında bir toplantı düzenleyen Şirin, gündemdeki konular hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bir soru üzerine Şirin, Şemdinli olayları ile ilgili olarak Van Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın hazırladığı idianamede Orgeneral Büyükanıt ile ilgili ifadeleri sebebiyle savcının suç işlediğini iddia etti.

Van Savcısı’nın iddanamesinde Orgeneral Büyükanıt hakkında direk bir ifade ve suçlama olmadığını aktaran Şirin, “Van Savcısı devletin meşru silahlı kuvvetlerini ve savunma güçlerini sanki hepsi bir çeteymiş gibi mütala ediyor. PKK ile savunma güçlerimizi aynı seviyede mütala ediyor. Bana sorarsanız savcı yanlız adli değil, hukuki değil aynı zamanda fikri olarak büyük bir suç işliyor. Türkiye Cumhuriyeti’nde böyle bir savcının bulunmasından sahsen ben utanç duyuyorum. Başka bir söz söylemeyeceğim. Bu kadar tek taraflı Türkiye Cumhuriyetini anlamamış bir savcının bu şekilde hareket etmesini fevkalede yanlış buldum.” dedi.

İddianame konusunda Genelkurmay Başkanlığı’nı hatalı bulduğunu ifade eden Şirin,”Eğer Genelkurmay Başkanı, Kasım ayında olan bu hadise hakkında bir hafta 10 günlük bir tahkikat yapsaydı, sonuçlandırsaydı bu konu bu şekilde siyasallaşmazdı. Siyasetin, iktidarın elinde alet olmazdı. Çünkü bütün bilgiler elindeydi.” şeklinde konuştu.

Konuşmasında idianame ile ilgili Adalet Bakanlığı’nı da kabahatli bulduğu dile getirin Şirin, “Yücel Aşkın meselesinde hakkında tahkikat devam ederken tahkikatı gazetecilere açıkladığı için hakkında tahkikat yürütülen bir savcılığa bu kadar kritik bir konunun emanet edilmesi çok yanlış. Bu hukuku pek te anlamayan, devletin mahiyetini bilmeyen bir savcının haddini aşarak silahlı kuvvetlerin ve devletin başına çuval geçirme teşebbüsüdür. Bu teşebbüs durdurulmuştur.” diye konuştu.

Saadet Partisi eski Genel Bakanı Necmettin Erbakan ile ilgili davaya da değinen Şirin, Erbakan davasındaki 11 trilyon olarak telafüz edien paranın aslen 700 milyar lira olduğunu söyledi. Erbakan’ın devletten para çaldığına inanmadığnı ifade eden Şirin, “Erbakan’ın cezasının evinde çekmesi doğru bir karar olur inancındayım. Ayrıca bu davanın başka çareleri olduğuna inanıyorum. Erbakan 12 Eylül döneminde ceza almadan hapis yatmıştır. Hakkaniyet suçsuz yere yatılırsa bu alınan cezadan düşmesi gerekir. Ceza Kanunu 63’üncü maddesinde bu yer alıyor. Ayrıca Erbakan’ın devletten para çaldığnı düşünmüyorum.” şeklinde konuştu.