Çuvalın öcü tamam sıradaki gelsin!

Geçen hafta ‘Münih’, bu hafta da ‘Kurtlar Vadisi Irak’... Garip bir tesadüfle, birçok anlamda benzer sayılabilecek iki film, art arda vizyona girdi.

Nihayetinde filmlerin vizyona giriş tarihleri bir elden yürütülmüyor, her şirket kendi filmini en uygun bulduğu zamanda sinemaseverle buluşturma hakkına da sahip. İki film de, politik ve alttan alta oluşturmaya çalıştığı psikolojik mesajlarla birbirine ne kadar çok benziyordu, dikkatimizi çeken nokta bu oldu. Birinde Avner adlı bir Mossad ajanı, aldığı emirler doğrultusunda listesindeki Filistinlileri öldürüyordu ekibiyle birlikte. Diğerinde ise Kurtlar Vadisi’nde kopardığı kelleler üzerinde yürüyen, K. Irak’ta çok önceleri görülmesi gereken bir hesabın sonucu olarak intikam almaya giden Polat Alemdar ve ekibi. İkisi de sağa sola çarpmadan orta yolu tutma gayretinde. İsrail ajanı Avner, intikam suikastlarını gerçekleştirirken kendi içinde savaşın, terörün kötü sonuçlarını da deşelemeye çalışıyordu. Pasaportunun rengini görmediğimiz ve kim tarafından K. Irak’a gönderildiğini bilmediğimiz Polat Alemdar ise tüm Türkiye adına öç alırken, dinimizin ‘ne olursa olsun bir cana kıymanın doğru olmadığı’ yönündeki mesajlarını da yanı başına alıveriyordu. Sonuçta iki ajan da vazifelerini ustalıkla yerine getirdi; ama kafalarındaki ‘acaba tüm bu işleri ne için yaptık?’ sorusunun cevabını da bulamadılar. En azından sinemaseverin zihninde oluşan sorular cevapsız kaldı.

Kurtlar Vadisi Irak’tan geriye kalan en can alıcı soru belki de şu oldu: Kim bu Polat Alemdar? ‘Yurtta sulh dünyada sulh’ anlayışımızı yerle bir edip, elini kolunu sallayarak K. Irak’a nasıl geçebiliyor ve daha da ötesinde bir milletin intikamını alma hakkını kendinde nasıl buluyor? Polat Alemdar, filmde “ben bir diplomat değilim, siyasetçi de değilim, sadece bir Türk’üm” diyerek kendini bir yere konumlandırmaya çalışsa da işin görünmeyen yüzünde başka politikaların döndüğü de kesin. ABD’nin özellikle Musul ve Kerkük üzerinde oynadığı oyun, o bölgeden çıkan petrolü kendi çıkarlarına göre kullandığı ve bağımsız bir Kürdistan kurmak için çaba sarf ettiği filmde alenen veriliyordu ki, Kurtlar Vadisi Irak’ın cesurca yaklaşımından biriydi bu.

Tüm bunlar olup biterken film, iç içe geçen, birbiriyle bağlantılı başka öyküler de anlatarak senaryosunu da hayli zenginleştiriyordu. Özellikle bölgedeki halkı bir arada tutan tarikatlar; esasında gözümüze öcü gibi gösterilen bir gerçeğin içyüzüne de ışık tutuyordu. Özünde İslam’ın kardeşlik ve huzur dolu mesajını insanlığa yaymak olan tarikat geleneği, K. Irak’taki bir örnekten yola çıkılarak ‘tarikatın gerçekte ne olduğuna dair’ soruları da cevaplamaya çalıştı. Şeyh Abdurrahman Halis Kerkuki’nin intikam adına ölümü göze alan ‘intihar komandoları’ için söylediği sözler, İslâm dininin bu konuda takındığı tavrı kesin hatlarıyla çiziyordu. Bir de tam bu noktada başka bir hesaplaşma yatıyordu ki, o da Raci ve Necati Şaşmaz’la ilgili geçtiğimiz yıl gazetelere ‘tarikatçı’ olduklarına dair yansıyan haberlere karşı verilen cevap vardı; ama o durum bu yazının kapsadığı alanın dışına çıkıyor.

Filme gelince; konusunu zaten herkes biliyor. Senaryo gerçek bir olay üzerinden gittiği için ilgi çekici. Ayrıca yan öykülerle zenginleştirilmesi, Kurtlar Vadisi Irak’ı seyredilir kılıyor. Ara ara diyaloglara boğulsa da özellikle aksiyon sahnelerine, silahlı çarpışmalara özen gösterildiği kesin. Dizideki o yapmacıklık gitmiş, yerine daha sahici ve samimi bir film gelmiş gibi. Bu durum özellikle Polat Alemdar’ı canlandıran Necati Şaşmaz’da kendini daha da belirginleştiriyor. Oyuncu kadrosu açısından bakılınca yabancıların filme zenginlik kattığı bir gerçek. Bütün olayların beyni olan Sam William Marshall’ı canlandıran Billy Zane, Afrika’da safariye çıkmış bir ABD’li edasıyla, rolünün gereği olan cani tiplemesini başarıyla oynadı. Cennetin Krallığı’nda Selahattin Eyyubi’yi canlandıran Ghassan Massoud, şeyh rolüyle yine filmde öne çıkan karakterler arasında. Hollywood ve Müslüman sinemacılar için yeni bir yüz olan Massoud, gelecekte karşımıza daha büyük projelerle çıkarsa hiç şaşırmayın. Ayrıca Gökhan Kırdar’ın elinden çıkan ‘mix’lenmiş müzikler de keyif vericiydi. Dizi boyunca birçok türküyü gündeme taşıyan sanatçı, bu kez de Kerkük türküsü ‘Altın Hızma’yı dillere düşüreceğe benzer. Sonuçta 10 milyon dolar harcandığı her karesinde belli olan film için herkes aynı sorunun cevabını arıyor: Acaba Kurtlar Vadisi Irak’ı kaç kişi izleyecek? Birkaç hafta dişinizi sıkın…

KURTLAR VADİSİ IRAK

Yönetmen: Serdar Akar

Oyn.: Necati Şaşmaz, Billy Zane, Ghasan Massaoud, Bergüzar Korel