D. Bakır Tunceli Batman’da olaysız 1 Mayıs

Diyarbakır’daki bir mayıs kutlamaları orduevinin bulunduğu Dağkapı semtindeki alanda yapıldı.

Türkçe ve Kürtçe sloganların atıldığı kutlamalara katılan kadınlar, ‘Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım, Kürdüm düşman değilim’ yazılı pankart taşıdı Diyarbakır’da 36 sivil toplum örgütünün oluşturduğu Demokrasi platformu tarafından düzenlenen bir mayıs kutlaması Dağkapı Semti’nde, duvarında Atatürk’ün ‘Diyarbakırlı, Vanlı, Erzurumlu, Trabzonlu, İstanbullu, Trakyalı, ve Makedonyalı, hep bir soyun evlatları, hep aynı cevherin damarlarıdır’ sözü yazılı rölyefinin bulunduğu Orduevi’nin yanındaki Selahattin Eyyübi Yeraltı çarşısının üzerinde yapıldı. Kutlamalar nedeniyle alanda toplanan yaklaşık bin kişi halay çekerken, çevik kuvvet ekipleri ise panzerler eşliğinde sıkı güvenlik önlemi aldı. Meydanda Kürtçe ve Türkçe ‘Yaşasın bir mayıs, Biji Yek Gulan‘ yazılı şapkalar takan kadınlar, ‘Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım, Kürdüm düşman değilim’, ‘Gelir dağılımında adaletli denge sağlansın’, ‘Barışın dili ana dildir, anadilimiz Kürtçe’dir’, ‘Yasaklarla toplum susturulamaz’, ‘Savaşa değil emekçiye bütçe’ pankartları taşıdı. Kalabalık sık sık Türkçe ve Kürtçe ‘Zafer direnen emekçinin olacak, Yaşasın halkların kardeşliği, Şehitler ölmez, Baskılar bizi yıldıramaz’ sloganları attı

“ANALARIN FERYADI DİNSİN’’

Demokrasi platformu adına 1 Mayıs’la ilgili açıklama yapan Ali Öncü, emek haraketleri olarak katılımcı, özgürlükçü, eşitlikçi ve eksiksiz işleyen demokratik bir sistemi Kürt sorunu dahil, Türkiye’nin tüm temel sorunlarının çözüm gücü olarak gördüklerini belirtti. Öncü şunları söyledi:

“Emekçiler olarak Türkiye’nin her gün cenaze kaldıran, kan ve göz yaşıyla anılan, bunun acılarıyla yaşayan bir ülke olmasını istemiyor, buna tahamülümüzün kalmadığının bilinmesini istiyoruz. Anaların yürek parçalayan feryatlarını duymak istemiyoruz. Şiddetin tümden yöntem dışına çıkarılması ve kalıcı bir barışa ulaşılması için acil adımların atılmasını, yasal ve siyasal düzenlemelerin bir an önce yapılmasını talep ediyoruz.’’ Dağkapı Meydanı’ndaki kutlamalar, basın açıklamasının ardından olaysız sona erdi.

Diyarbakır’da ikinci Bir Mayıs kutlaması Kayapınar Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. Belediye binası bahçesinde toplanan işçiler, belediye başkanı Zülküf Karatekin’le birlikte davul- zurna eşliğinde halay çekti. DTP’li Belediye Başkanı Karatekin belediye işçilerine karanfil dağıttı.

TUNCELİ’DE PKK SLOGANI

Tunceli’de 1 Mayıs kutlamaları nedeniyle sendika ve sivil toplum örgütleri üyeleri, belediye binası önünde toplandıktan sonra hep birlikte Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Kalabalık buradan, slogan ve alkışlarla mitingin yapılacağı Kışla Meydanı’na gitti. Yaklaşık 3 bin kişi sloganlar eşliğinde yürürken, zaman zaman ‘PKK halktır, halk burada, Öcalan siyasi irademizdir, Çift taraflı ateşkes’ sloganları atılması üzerine polis bölgede geniş güvenlik ünlemleri aldı. Tunceli Belediye Başkanı DTP’li Songül Erol Abdil yürüyüş kortejinin en başında yürürken, CHP Tunceli Milletvekili Hasan Güyüldar ise bir grup partili ile birlikte miting alanına ayrı yürüyerek gitti. Tunceli’deki kutlamalar olaysız sona erdi

BATMAN’DA KARPUZ ŞOV

BATMAN’da, 1 Mayıs işçi bayramı renkli görüntülerle kutlandı. Kutlamalara katılanlar sanat sokağında halay çekti. Batman Belediyesi’nde çalışan İsmail Çiçek, başının üzerine koyduğu 10 kiloluk karpuz ve dolu su bardakla uzun süre oynadı. Öğle satlerinde Belediye sarayı önünde toplanan DİSK Genel-İş, Petrol-İş Sendikası, Tek Gıda-İş ve SES şubelerinin üyeleri, Sanat Sokağı’nda buluştu. Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, Belediye sarayı önünde davul- zurna eşliğinde halay çeken işçilerle bir süre oynadı. Daha sonra etkinliğin yapıldığı alanda toplanan kalabalığa Petrol-İş Sendikası Şube Başkanı Nimetullah Sözen konuşma yaptı. KESK yönetim kurulu üyesi Dilek Adsan da, emekçilerin 1 Mayıs’ını kutladı.

Bir işyerinin ikinci katında etkinliği izleyen Batman Emniyet Müdürü Arif Öksüz, katılımın yetersiz olduğunu söyledi. Sanat sokağında yaklaşık bir saat süreyle davul- zurna eşliğinde halay çeken işçiler, ‘Biji yek gulan’, ‘Yaşasın 1 Mayıs’ dövizleri taşıdı. Belediye işçisi İsmail Çiçek’in karpuz şovu ise kutlamaya renk kattı.

Hakkari’de 1 Mayıs etkinliğine izin verilmedi

Hakkari’de, 1 Mayıs etkinliklerinin kent merkezinde yapmak isteyen KESK üyelerine izin verilmedi. Bunun üzerine 50 kişilik grup, basın açıklaması yaparak bu tutumu kınadı. Yapılan basın açıklamasının ardından grup, dağılırken, Hakkari KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ali Asker Yurtsever, “Bize 3 kilometre uzaklıktaki Merzan Mahallesi’ndeki toprak saha dayatılmıştır. Bu huhuksuz tavrı kınıyoruz’’ dedi.

Hakkari’nin Altaylı Caddesi üzerinde bulunan KESK Şubeler Platformu önünde toplanan yaklaşık 50 kişilik grubun Cumhuriyet Caddesi üzerinde kutlama yapmalarına izin verilmedi. Grup, Öğretmenevi önünde toplanarak tutumu protesto etti. KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ali Asker Yurtsever, kendilerine kent merkezine yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan Merzan Mahallesi’ndeki toprak sahanın dayatıldığını söyledi. Yurtsever, şöyle konuştu:

“Bu yıl ki başvurumuzu Emniyet Müdürlüğü, 2911’i sayılı kanunu gerekçe göstererek Cumhuriyet Caddesi’nde yapacağımız 1 Mayıs mitingi başvurumuzu kabul etmemiştir. Bize 3 kilometre uzaklıktaki Merzan Mahallesi’ndeki toprak saha dayatılmıştır. Bu huhuksuz tavrı kınıyoruz.’’ Basın açıklaması boyunca kalabalık, ‘Yaşasın 1 Mayıs’, ‘AKP şaşırma, sabrımızı taşırma’ sloganları attı. Basın açıklamasının ardından kalabalık dağıldı.

Karadeniz’de olaysız 1 Mayıs

1 Mayıs dolayısıyla Trabzon, Giresun, Samsun ve Ordu’da da etkinlikler düzenlendi.

Trabzon’da Cumhuriyet Caddesi’nde toplanan sendikalar ve siyasi partilerin üyeleri, ellerindeki pankartlarla slogan atarak Belediye Meydanı’na yürüdü. Yaklaşık 1.5 kilometrelik yürüyüşte, korteje çok sayıda vatandaş da eşlik etti. Polisin geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen yürüyüş sonunda bir konuşma yapan Türk- İş Temsilcisi Ahmet Kılıç, Taksim’de öldürülenlerin katillerinin bulunmasını isteyerek, “1 Mayıs’ı bayram olarak kutlamak istiyoruz. Artık acı çekilmesin istiyoruz’’ dedi. 1 Mayıs kutlamaları, daha sonra davul- zurna eşliğinde halaylar çekilmesi ve horon tepilmesiyle sona erdi.

Giresun’da, Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen 1 Mayıs kutlamaları da olaysız gerçekleşti.

Gümüşhane, Bayburt ve Rize’de 1 Mayıs kutlaması yapılmazken, Artvin’de bu akşam Onur Akın konseri eşliğinde kutlama yapılacağı bildirildi.

HALAYLAR ÇEKİLDİ

Samsun’da 1 Mayıs nedeniyle miting düzenlendi. 1 Mayıs kutlamaları için Cumhuriyet Caddesi’nde geniş güvenlik önlemleri alan polis, yürüyüşe planlanan saat olan 11.00’de katılım olmayınca, kendilerine dağıtılan öğle yemeklerini çimlerin ve beton duvarların üzerine oturup yedi. Daha sonra saat 13.00’de toplanmaya başlayan vatandaşlar tek tek arandı. Çeşitli sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerden yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı mitinge okullarına gitmeyen bazı öğrenciler de katıldı. Marş ve sloganlarla Cumhuriyet Caddesi’nden yaklaşık 2 kilometre yürüyen kalabalık Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. Konuşmaların ardından müzik eşliğinde halaylar çekildi.

ÇOCUKLAR DA YER ALDI

Ordu’da yapılan 1 Mayıs kutlamalarına, DSP’li Belediye Başkanı Seyit Torun ile MHP İl Başkanı Rıdvan Yalçın’da katıldı. 2 bin kişinin katıldığı miting alanında sıkı güvenlik önlemleri alınırken, pankart ve flamalardaki tahtalar polis tarafından çıkarıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan 1 Mayıs kutlamalarına katılan sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin üyeleri halay çekip eğlendi. Küçük çocukların ellerinde Türk bayraklarıyla 1 Mayıs kutlamalarına katılmaları dikkat çekti. Mitinge katılanlar daha sonra olaysız dağıldı.

Kadıköy’deki 1 Mayıs mitingi sona erdi
Türk-İş tarafından Kadıköy İskele Meydanı’nda düzenlenen 1 Mayıs mitingi sona erdi.
Yaklaşık bir buçuk saat süren mitinge, Türk-İş ve bağlı sendikalar ile CHP İl Başkanlığı, İşçi Partisi (İP) ve Emek Partisi’nin (EMEP) yanı sıra çeşitli sivil toplum örgütleri katıldı.
Mitingde, Türk-İş Başkanı Salih Kılıç, CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, CHP İstanbul Milletvekili Ali Rıza Gülçiçek, CHP İl Başkanı Şinasi Öktem ve İP Genel Başkanı Doğu Perinçek de hazır bulundu.
Miting dolayısıyla Kadıköy’de güvenlik ekiplerince geniş güvenlik önlemleri alındı. Miting alanına giden yollar trafiğe kapatıldı.
Mitingin sonunda Grup Çığ ve Mustafa Özaslan konser verdi. Bu arada, değişik gruplar halay çekerek 1 Mayıs’ı kutladı.
Miting, olaysız sona erdi.