D seferberliği

Bebekler için hayati önem taşıyan D vitamini için geçen yıl başlatılan kampanya, toplumsal bir seferberliğe dönüştü.

Ülkemizin yaygın sağlık problemlerinden biri olan ve özellikle çocuklarımızda sağlıklı kemik gelişimini engelleyen, bağışıklık sistemini ciddi şekilde tehdit eden D vitamini eksikliği ile mücadele için Sağlık Bakanlığı “D Vitamini ile Gülümseyen Gelecek” projesini başlattı.
Danone tarafından desteklenen proje kapsamında Türkiye’nin 81 ilinde her yıl 0-12 aylık 1 milyon bebek için Sağlık Ocakları ve AÇSAP merkezlerinden ücretsiz D vitamini damlası dağıtılacak.

1 milyon bebek…
Kampanyayla ilgili olarak önceki gün Swissotel’de düzenlenen törene katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “D Vitamini ile Gülümseyen Gelecek” projesinin ulusal tanıtımını yaptı. Bakan Akdağ, 2005’te başlatılan projenin tanıtımında yaptığı konuşmada; bakan olmadan önce de bulunduğu ilde demir ve D vitamini eksikliğiyle mücadele ettiklerini, o dönemde bin çocuğa koruyucu tedavi verebilmenin umudunu taşıdıklarını söyledi. Bakan Akdağ, hamilelerde demire ek olarak D vitamini desteğine bu yıl başlayacaklarını söyledi. Danone, Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan projeye Danino ürünüyle destek veriyor. Sağlıklı nesiller yetiştirmek gayesiyle sağlıklı ürünler sunan Danone; Danino ile D vitamini eksikliğine savaş açıyor ve Türkiye’nin geleceğine büyük bir yatırım yapıyor. Yoğurda göre 2 kat kalsiyum ve kemik gelişiminde gerekli olan D vitamini ile zenginleştirilmiş Danino, her çocuğun her gün Vitamin D ve kalsiyum alabilmesi için fiyatını da indirmişti. Sağlık Bakanlığı’nın D vitamini eksikliği ile savaşmak için başlatılan kampanyaya spor, sanat ve basın dünyasının önde gelen isimleri gönüllü katılımlarıyla destek verdi.

Gelişimi için önemli
Vitamin D, çocuğun gelişimi için hayati önem taşıyor. Vitamin D eksikliği olan çocukların yürümesi gecikiyor, kemikleri sağlıksız gelişiyor. Böyle çocuklar hastalıklara kolay yakalandıkları gibi zor da iyileşiyorlar. Vitamin D, çocukların kemik gelişimi açısından oldukça önemli olan kalsiyumun, kemiklerde emilimini artırıyor. Bu sebeplerle Vitamin D’nin çocuğun gelişimi boyunca düzenli olarak alınması önem taşıyor.