‘D8 zirvesine Sezer ve Erdoğan’ı da bekliyoruz’

Ankara'daki görev süresini tamamlayan Endonezya Büyükelçisi Amin Rianom, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu ziyaret etti.

Zirveden önce düzenlenecek iş dünyası ve ticaret forumlarına İzmir’den de iş adamlarının katılmasını umduklarını dile getiren Rianom, Endonezya Türkiye için büyük bir pazar olduğunu kaydetti. Rianom, Türkiye’nin ürünlerini doğrudan göndermesinin ulaşım nedeniyle pahalı olabileceğini, ancak Endonezya’da yapılacak ortak yatırımlarla hem Endonezya’ya, hem de çevresindeki pazarlara malların aktarılabileceğini ifade etti.

Geçen yıl Haziran ayında imzalanan anlaşmayla halen 800 milyon dolar civarında seyreden iki ülke ticaret hacminin, 2 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini aktaran Rianom, iki ülke iş adamlarının birbirlerini yeterince tanımadıklarına, bu nedenle ticaretin potansiyelin altında kaldığını söyledi.

Endonezya’nın her yıl İzmir Fuarı’na katıldığına değinen Rianom, İzmir’de üretilen mallar Singapur aracılığıyla Endonezya’ya ulaştığını kaydetti. Pek çok Endonezyalının İzmir’e turist olarak geldiğini aktaran Rianom, “Gelenler özellikle Efes ve Meryemana’yı ziyaret ediyor. İki ülke arasındaki potansiyeli iyi kullanmak gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Endonezya’nın en büyük müslüman ülkelerinden biri olduğuna değinen Rianom, “17 bin 508 adadan oluşuyor. 21 yüzyıl tamamiyle Asyapasifik milenyumu olacak. Dünya ticaretinin üçte ikisinden fazlası o bölgede gerçekleşecek.” dedi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinin herkesi memnun edeceğini belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, “Biz de bu konuda üstümüze düşen ne görev varsa yapmaya hazırız.” diye konuştu.