DA Platformu ‘diyalogda medyanın rolü’nü tartışıyor

Diyalog Avrasya Platformu’nun yedincisi bugün Antalya’da başlıyor. 12 ülkeden 60 medya mensubu toplantıda “Avrasya diyaloğunda medyanın rolü”nü konuşacak.

4 gün sürecek toplantıya 12 ülkeden 60’a yakın medya mensubu katılıyor. Bu yılki toplantıda “Avrasya diyaloğunda medyanın rolü” konuşulacak. Platforma, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Kırgızistan Kültür Bakanı Sultan Rayev’in yanı sıra DAP’a üye ülkelerden üst düzey bürokrat, diplomat, aydın ve medya mensupları katılacak.

Toplantı hakkında bilgi veren Diyalog Avrasya Platformu Genel Sekreteri Erkam Tufan Aytav, “Platformumuzun amacı Avrasya insanının diyalog kurmasına, birbirini anlamasına, Avrasya’dan hareketle küresel barışa katkı sağlamaktır. Avrasya’da Soğuk Savaş döneminden kalan ve hâlâ devam eden bir diyalog problemi var. ‘Bu önyargıları nasıl ortadan kaldırabiliriz. Somut işbirliği çerçevesinde neler yapılabilir?’ konularını ele alacağız. Bu nedenlerden dolayı Avrasya ülkeleri arasında diyalog kurulmasında medyaya büyük rol düşüyor.” dedi. Avrasya Dünyası Diyalog ve Hoşgörü Ödülleri’nin verilmesine bu toplantıda başlanacağını belirten Aytav, ödülleri her ülkenin milli komitesinin tespit edeceğini kaydetti.

DAP Başkanı Prof. Dr. İlbey Ortaylı ise platform başkanlığının bu toplantıda iki yıllığına Rusya’ya geçeceğini bildirdi. Prof. Dr. Ortaylı, kendi döneminde yapılan çalışmalar hakkında şunları söyledi: “Moskova ve Antalya’da muhtelif konularda toplantılar yaptık. Aytmatov ve Anar gibi büyük yazarların kitaplarını toplayarak yayınladık.”

Toplantıda, ayrıca DAP’ın genel faaliyetleri ele alınarak katılımcı ülke milli komitelerinin son iki yıldaki çalışmaları değerlendirilecek. Kurul toplantısında genel başkanın 2 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle yeni başkan seçilecek. DA Milli Komite Etkinlikleri, DA Dergisi, DA web sitesi, DA Gençlik Platformu’nun (DAGEP) da katılımcılara tanıtılmasının ardından toplantı, sonuç bildirgesiyle gelecek yıl yeniden bir araya gelmek üzere sona erecek.

DAP, şimdiye kadar düzenlediği 6 diyalog toplantısının ilkini 15-17 Eylül 1998 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirmişti. Geçen yılki toplantı 17-21 Kasım 2004 tarihleri arasında Antalya’da yapılmıştı. Türkiye dışında ilk kez 27-31 Ekim 2003 tarihleri arasında Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te toplanan DAP, ayrıca medeniyetler ve dinlerarası barışın sağlanması için bilimsel toplantılar düzenliyor.

Toplantıya katılacak medya mensuplarından bazıları:
Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı
Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü Bülent Korucu
Referans Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can
Zaman Gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce
CNN Türk haber programı yapımcısı Gürkan Zengin
STV Haber Müdürü Ahmet Böken
Edebiyatçı-yazar Elif Şafak
Rusya Federasyonu Üst Duma Basın Sözcüsü Irina Bayanova
Rusya Halkla İlişkiler Merkezi (RASO) Genel Sekreteri Natalya Orlova
AZTV televizyon kanalı Yayın Yönetmeni Kulu Mehremli
Kazakistanskaya Pravda AŞ Başkanı Oleg Kvyatkovskiy
Kırgızistan Meclisi Basın Sekreteri Temirbek Toktogaziyev
Moldpres Haber Ajansı Genel Müdürü Valeriu Renita
Nit Televizyonu Genel Müdürü Sergey Drobot
Türkmenistan Devlet Televizyonu’ndan Aymuhammed Orazmuhammedov
Gazeteci Svetlana Kiryanova