‘Da Vinci Şifresi’ filminin gösterimi yasaklandı

Çin hükümeti, "Da Vinci Şifresi" adli filminin gösterimini yasakladı.

Aynı kişi, yetkililerin bu kararın yerli filmlerin önünü açmak için alındığını söylediklerini ifade etti. “Da Vinci Şifresi” filmi, Çin’de gösterilen yabancı filmler arasında en yüksek gişe hasılatına ulaşmak üzere olan film olarak değerlendiriliyordu. Hristiyan gruplar, Hazreti İsa’nın neslini sürdürecek çocuklarının bulunduğunu öne sürdüğü için filme karşı çıkıyordu.
Öte yandan Vatikan ile bağları bulunmayan Çin Yurtsever Katolikler Birliği’nden daha önce yapılan açıklamada filimde yapılan yanlış kilise tahşidatının Katolik inancını zedelediği vurgulanmıştı. Çin’in resmi haber ajansı Xinhua (Şinhua)’da da filmin gösterime girdiği sıralarda , filimin etik kuralları açısından sakıncalı olduğu, ruhban sınıfı ve Katolik inancına sahip insanların duygularının rencide edildiğini görüşü yeralmıştı.

Kolombiya Tristar ve Sony Pictures firmalarının Pekin distribütörlüğü genel müdürü Li Chow filmin 393 sinema salonuna dağıtılacağını söylemişti. Li Chow, filmin böylece geçen yıl 380 sinema salonunda yayınlanmaya başlayan King Kong adlı filimi geçerek Çin’de yayınlanan yabancı filimler sıralamasında birinci sıraya oturacağını ifade etmişti.

Dini kuruluşları kontrol eden devlet görevlilerinden film karşıtı herhangi bir açıklama gelmezken, Li Chow, filmin herhangi bir sansüre uğramadan izleyiciye aktarılacağı söyledi.