Dağ çiçeklerinden gelen sıhhat

Afyonkarahisar'da bulunan Oruçoğlu Termal Otel Yönetim Kurulu Üyesi Tülay Oruçoğlu, 12 yıldır otele gelen müşterilerini bitkisel ilaçlarla tedavi ediyor, doğal cilt bakım ürünleri hazırlıyor.

“Her bitkinin bir ipucu vardır” diyen Oruçoğlu, Türkiye’yi karış karış dolaşıp topladığı otlardan üniversitelerin bilimsel reçetelerine göre çeşitli ilaçlar hazırlıyor. Bitkilere olan tutkusunun çocukluğundan yaşlardan bu yana devam ettiğini belirten Oruçoğlu, “Hayatın özünü bitkiler saklıyordu; o halde bulup çıkarmalı onları. Her sene Mayıs ayında papatya ile başlayıp, kuşburnuyla son veririz bitki avcılığına. Daha sonra bilimsel reçetelere göre bunları hazırlayarak müşterilerimize sunarız. Topladığımız otları cilt bakımında ve bitki banyolarında kullanırız. Bu sayede termal sularımızla birlikte, bitkilerimizle de insanlar şifa bulabiliyor.” dedi.

Eşiyle İngiltere, Fransa ve Almanya’ya gidip işin tekniğini öğrendiklerini anlatan Oruçoğlu, bu konuda sayısız kitap okuduğunu söylüyor. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden Prof. Dr. Turan Baytap’tan kurs aldığı bilgisini veren Oruçoğlu; “Bu çiçeklerin nasıl toplanıp, nasıl saklanacağı konusunu öğrendik. Merakımı bilimsel temellere oturttuktan sonra Türkiye’yi dolaşmaya başladım. Her otu kendi ellerimle toplarım. Önceleri tek gittiğimde olurdu. Şimdi 10 kişilik grupla çalışıyorum. Topladığımız otları bazı işlemlere tabi tutarak kutularda saklıyoruz.” dedi.