‘Dağlar dağlar’ sular altında

Artvin’deki Çoruh Nehri üzerinde yapımı devam 27 baraj, bölgedeki 7 tarihi eseri sulara gömecek.

Türk müziğinin unutulmaz isimlerinden Barış Manço’nun hit şarkısı ‘Dağlar Dağlar’ın klibini çektiği köprü, Çoruh Nehri’nin azgın suları altında kalacak.

Urzuma Köprüsü olarak bilinen; ancak rahmetli Barış Manço’nun 1988’de ‘Dağlar Dağlar’a klip çekmesinden sonra adı Barış Manço olarak değiştirilen köprü, yapımı süren Borçka Barajı’nın sularına gömülecek.

1968 yılında köylü ve devlet birlikteliğiyle yapılan ve Türkiye’de benzerine çok az rastlanan köprü, 175 metre uzunluğunda. Ormanlı köyüne bağlı 9 hanelik Urzuma Mahallesi’nde yaşayanların dünya ile irtibatını sağlıyordu. Borçka Barajı için Ormanlı köyünün istimlak edilmesiyle birlikte Urzuma Köprüsü de kaderine terk edilmişti. Barış Manço’nun adını taşıyan köprünün sular altında kalmasına üzülen köylüler, sanatçının adının yaşatılması için baraj üzerinde yapılan çok sayıdaki viyadükten birine Barış Manço adının verilmesini istiyor.

Türkiye’nin debisi en fazla nehri olarak bilinen Çoruh Nehri üzerinde yapılan ve yapımı devam eden 5’i büyük, 22’si küçük 27 baraj, bölgedeki 7 tarihi eseri sulara gömecek. Bunlar arasında tarihi niteliği bulunmayan Barış Manço Köprüsü ile birlikte Artvin’in tarihini yansıtan ve bazıları Selçuklular ve Osmanlı dönemlerinin izlerini taşıyan 1 köprü, 1 türbe, 3 cami, 1 kale ve 1 gümrük binası olmak üzere toplam 7 eser sular altında kalacak. Bu eserler arasında Artvin’in tarihi dokusunu yansıtan Berta Köprüsü, Zeytinlik, Oruçlu ve İnanlı köyü camileri, Zeytinlik köyü Yukarı ve Aşağı Türbesi, Tekkale Kalesi ile Oruçlu köyü gümrük binası bulunuyor.