‘Daha çok sürpriz fikir çıkacak’

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı seçimi konusundaki tartışmaların bugünden başlamasının 2007 yılının kayıp yıl olmasına neden olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi konusundaki tartışmaların demokratik ortamda yapılması gerektiğini vurgulayan Gül, “Türkiye açık bir toplum. Cumhurbaşkanlığı seçiminin tarihi bellidir, kuralı bellidir. TBMM’nin nasıl çalıştığı da bellidir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaştıkça tartışmaların artacağını ve daha çok sürpriz fikirlerin ortaya çıkacağını kaydeden Gül, “Önemli olan Türkiye’nin enerjisinin tümünü bu konuya ayırıp, yapılacak işleri unutup, bununla kendi kendimizi yaralamamaktır” dedi.

“MECLİS İÇİNDEN OLMASI DAHA DOĞRU”

Cumhurbaşkanlığı konusunda dışarıdan bir isme yaklaşımının sorulması üzerine de Gül, bunun teorik olarak ve anayasaya göre uygun olduğunu, ancak Cumhurbaşkanının “meclis içinden olmasını daha doğru bulduğunu” kaydetti.

Cumhurbaşkanlığının sembolik bir makam olmadığına dikkat çeken Gül, “Cumhurbaşkanlığı birçok önemli kararları alıyor. Bu nedenle siyasi deneyimi olması doğru olur kanaatindeyim” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı adayı konusundaki mutabakat arayışlarıyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Gül, “Seçimin tarihi bugün değil, önümüzdeki hafta ya da önümüzdeki ay değil. Dolayısıyla böyle bir mekanizma söz konusu değil” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından erken genel seçime gidilme ihtimalinin sorulması üzerine de Gül, “Türkiye’nin çıkarına ise bunu yaparız. Erken seçim de yapılır, baskın seçim de yapılır. Ama bu Türkiye’nin çıkarına değildir. Türkiye uzun yıllardan sonra ilk defa tarihinde böyle bir istikrar dönemini yaşamıştır.

Bunu bozmaya kimsenin hakkı yok” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı konusunda kendi isminin geçtiğinin de hatırlatılması üzerine Gül, bu konuda kararlaştırılmış bir prensipleri olduğunu ve nisan ayından önce bağlayıcı veya yol gösterici bir açıklamada bulunmayacaklarını sözlerine ekledi.