Daha yapılmadan talepleri geldi

Aydın'ın Kuşadası ilçesine kurulacak olan Türkiye'nin ilk ve tek kongre vadisiyle ilgili çalışmalar devam ediyor.

İlgiden memnun olan Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, TÜRSAB, UKTAŞ, Aydın Özel İdaresi, Kuşadası Belediyesi, Kuşadası Ticaret Odası, ve LİMAŞ ile çeşitli otellerin ortak olduğu Kuşadası Kongre Merkezi A.Ş. KOMER’in, ilçeyi turizmde dünya markası yapacağını söyledi.

Akdoğan, “Sadece kongre merkezinden yıllık 150-200 milyon dolar gelir beklentimiz var. Her yıl 15-20 büyük kongreye evsahipliği yapmayı planlıyoruz. Üstelik bu organizasyonlar, daha çok ölü sezonda gerçekleşecek.” diye konuştu.

Türkiye’nin kongre turizminde önemli eksikleri bulunduğuna dikkat çeken Kuşadası Belediye Başkanı, en büyük merkez konumundaki İstanbul Lütfü Kırdar’ın 3 yılının dolu olduğuna dikkat çekerek, “Bu nedenle acele etmek istiyoruz. Şu ana kadar kendi sermayemizden 14 milyon YTL harcadık. 40 milyon YTL’ye bu işi bitireceğimizi umuyoruz. Şimdiden gelen 4-5 bin kişilik uluslararası kongre talepleri, çalışmalarımızda bizi motive ediyor.” dedi.

Akdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Kongre turizmindeki büyük hedeflerimiz, ister istemez vadideki otele ilişkin beklentileri de yüksek tutuyor. Şimdiden aralarında dünya turizminin dev zincirlerinin de bulunduğu pek çok grup ilgilenmeye başladı. Bunlardan 3 tanesi ile görüşmelere başladık.”

Kuşadası Belediye Başkanı, Türkiye’ye tatil amaçlı gelip konaklayan bir turistin ortalama 700 dolarlık harcama yaptığını, buna karşılık kongre amaçlı gelen bir yabancının 2 bin dolar civarında harcamada bulunduğunun belirlendiğine dikkat çekti.

Öte yandan, 21-22 Şubat tarihleri arasında bölgeye gelmesi beklenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ziyaret programına Kuşadası Kongre Merkezi’ni de aldığı bildirildi.

Projeye başından beri büyük ilgi gösteren ve özellikle arazi tahsisi konusunda büyük destek olan Başbakan’ın bu ziyaretinin, kendileri için özel bir anlam taşıdığını söyleyen Başkan Akdoğan, “Bize destek verenleri utandırmayacağız. Avrupa’nın en büyük, dünyanın 4. büyük kongre vadisi ile herkes gurur duyacak.” dedi.