Daima ileriye bakmalıyız!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Kendimizi lüzumsuz tartışmalardan, Türkiye'nin son zamanlardaki kazanımlarını tehdit eden iç çekişmelerden uzak tutumak durumundayız. Daima ileriye bakmalıyız." dedi.

Aynı törende kavşak, bulvar ve pazar yerlerinin de açılışını yapan Erdoğan, Türkiye’de artık yıllardır yapılamayanların yapılır hale geldiğini, milletin dertlerine dermanlar bulunduğunu söyledi. Erdoğan, “Türkiye ayağa kalktı. Hedeflerini gerçekleştirmek için çalışıyor, çabalıyor. Bu değişim milletimizin geleceğinin daha aydınlık olması içindir. Dünya sahnesinde farklı bir tablo ile yer almanın gayreti içindeyiz. Ülkemizin hedefleri doğrultusunda kararlı politikalarla donanımlı kadrolarlarla büyük gayret gösteriyoruz. Türkiye, son 16 çeyrektir büyüyerek dünyanın ekonomik devleri arasına adını yazdırır hale gelmiştir. Bu hayırlı tablonun ortaya çıkmasında bu ülkeyi seven , çözüm üreten hizmet üreten herkesin payı vardır.” diye konuştu.

Açılışını yaptığı tesiste emeği geçen belediye başkanı ile teknokrat ve bürokratlarına teşekkür eden Erdoğan, “Hedeflerimizi unutursak yolumuzu şaşırırırız. Bu ülkede herkesin görevi; ülkede son 3.5 yılda yakalanan güven ve istikrar ortamını bundan sonraki sürece de aynen taşımaktır. Kendimizi lüzumsuz tartışmalardan, doğrudan Türkiye’nin son zamanlardaki kazanımlarını tehdit eden iç çekişmelerden uzak tutumak durumundayız. Daima ileriye bakmalıyız. Türkiye kalkınma yolunda geçmişte çok zaman kaybetmiştir. Malesef o çok değerli yıllarını heba etmiş bir ülke olarak ortak bir iradeyle ortaya koyduğumuz değişim iradesini bundan 10 yıl 20 yıl önce başlatmış olsaydık Türkiye bugün çok daha farklı bir yere gelmiş olurdu. Asla ümitsizliğe kapılmıyoruz. Mutlaka o hedefleri yakalayacağız. Az zamanda çok iş üretmenin gayreti içindeyiz. Sürekli hedeflerimizi yenilemek zorundayız. Dara düşmüş bir Türkiye, kendi içine kapalı bir Türkiye bölgemiz için de dünya için de yeri doldurulamaz büyüklükte bir kayıp olur. Demokrasiyle, adaletle, huzur ve güven içerisinde kalkınarak bu sorumluluklarımıza sahip çıkmak ve ülke barışına, bölge barışına, dünya barışına dünya kardeşliğine hizmet etmek ülke olarak Türkiye’nin, bizim görevizmizdir. İnanıyorum ki bunların altından kalkacak güce ve enerjiye fazlasıyla sahibiz. Kendimize güvenelim, kendimize inanalım. Türkiye’nin potansiyelini en iyi şekilde değerlendirelim. Göreceksiniz bu bile yetecektir.” şeklinde konuştu.

Denizli’nin çehresini değiştirecek açılışları topluca gerçekleştirdiklerini vurgulayan başbakan Erdoğan, “Çünkü artık tek tek açmaya vaktimiz yetişmiyor. Tek noktadan birçok açılış yapıyoruz.. Bu sadece Denizli’de olmuyor. Ülkemizin her yerinde, gittiğimiz her yerde bu açılışları gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Başbakan Erdoğan tarafından açılışı yapılan tesisinin inşasına 1990 yılında başlandı. 195 milyar liraya ihale edildi. 2000 yılında teslim edilmesi gerekiyordu. Ancak bu hedef tutturulamadı. 13 trilyon lira harcanarak yüzde 71’i 2003 yılına kadar tamamlandı. İller Bankası yeterince ödenek gönderemeyince projenin hayata geçirilmesi gecikti. Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, göreve geldikten sonra 16.5 trilyon lira masraf yaparak arıtma tesisini bitirdi. Zeybekçi, biyolojik arıtma sistemi de ekleterek tesisten çıkacak atık suyun tarımda kullanımına elverişli hale getirdi. Çevre belediyelerin atıkları da bu tesiste arıtılacak.