Dalay Lama İslam’ı savundu!

ABD'nin San Francisco kentinde farklı din temsilcileri ile tarihi bir toplantıya katılan Tibet'in ruhani lideri Dalay Lama, İslam'ı savundu.

Tibet’in ruhani lideri Dalay Lama, Müslüman din adamları ve diğer dinlerden temsilcilerle birlikte terör karşıtı bir zirveye katıldı. California’lı imam Seyid Mehdi Horasani’nin daveti üzerine 30 ülkeden dini lider ve uzmanın yer aldığı toplantıya katılan Dalay Lama, “Son dönemde Müslüman geleneği bazı insanlara daha militanca gözüktüğünü ancak bunun tamamen yanlış olduğunu” belirtti.

Dalay Lama, “Müslümanlığın da şefkat pratiği olduğunu” ifade etti. “İntihar saldırılarının dünya genelinde İslam algısını haksız bir şekilde çarpıttığını” söyleyen Dalay Lama, “Böyle kötü niyetli kimseler sadece Müslüman toplumunda yok, Hindular, Hristiyanlar ve Budistler arasında da var. Bütün toplumlarda her zaman kötüler vardır.” diye konuştu. Bütün dinlerin liderlerini İslam’ı savunmaya ve kişilerin inançlarına saygı duyulması idealini yaymaya çağıran Dalay Lama, “Bazı açılardan ben de Müslüman geleneğinin savunucularından biriyim. Eğer bir inanç, bir gelenek eleştirilere hedef oluyorsa, harekete geçmeliyiz” dedi. 500 kadar dinleyiciye hitap eden Dalay Lama, “İrlanda’da, Pakistan’da ve şimdi Irak’ta din adına çatışma görünce Hindistan’da dini uyum içinde birarada yaşama geleneğinin harika olduğunu düşünüyorum” dedi.

İmam Mehdi Horasani ise, dinler arasında hoşgörüyü geliştirmeye yönelik bir ”dini parlamento” kurma arzusunu dile getirdi ve ”Gelin bu kurumu Dalay Lama rehberliğinde kuralım” dedi.