Dalgadan elektrik enerjisi üretti

Samsunlu Ziraat Yüksek Mühendisi 62 yaşındaki Öztürk, 30 yıllık bir çalışmayla dalgalardan elektrik enerjisi üretecek proje geliştirdi.

Samsunlu Ziraat Yüksek Mühendisi 62 yaşındaki Şinasi Öztürk, 30 yıllık bir çalışmayla dalgalardan elektrik enerjisi üretecek proje geliştirdi. Öztürk, projenin ucuz maliyetli ve yenilebilir enerji ürütecek olması nedeniyle Türkiye’nin gelecek yıllarda enerji açığını kapabileceğini iddia etti.

DSİ 7. Bölge Müdürlüğü’nden emekli olan Samsunlu mucit Şinasi Öztürk, atölye olarak kullandığı evinde ve evin bahçesinde 30 yıllık çalışması sonucu dalgalardan enerji üretecek bir proje geliştirdi. “Dalga Kullanım Projesi” adını verdiği ve kısa adı DAK olan projenin düzensiz dalga hareketlerini düzenli kullanılacak enerji kaynağı haline getirdiğini belirten Öztürk, projenin testlerinden başarıyla geçtiğini ifade etti. Projeye Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan patent aldığını dile getiren Öztürk, “Proje çok basit bir sistemle çalışıyor. Mekanik olarak hazırlanan yüzen kaplara etki eden dalgaların kaldırma kuvvetlerini bir kol vasıtasıyla kapalı bir devredeki pompaya aktararak buradan hidrolik basınçlı sıvı elde ediyoruz. Basınçlı sıvıyı da enerji üretmeninde kullanıyoruz. Yaklaşık 25 santimetre üzerindeki bütün dalgalar sistemi başarıyla çalıştırıyor” dedi.

Projesini TÜBİTAK’a gönderdiğini ancak yeteri kadar destek göremediğinden yakınan Öztürk, projenin konvansiyonel yöntemlere alternatif olabileceğini, temiz ve ucuz olduğu izin tercih edilebileceğini ve üç taraflı denizlerle çevrili olan Türkiye’nin bu anlamda avantajlı olduğunu söyledi. 300 bin YTL’lik bir yatırımla orta büyüklükteki bir barajdan daha fazla elektrik üretebileceğini belirten Öztürk, projenin ucuz maliyetli ve yenilenebilir enerji üretecek olması nedeniyle Türkiye’nin gelecek yıllarda enerji açığını kapatabileceğini iddia etti.

Türkiye’de projesine destek arayan Öztürk, “Bütün çabalarıma rağmen Türkiye’de bu projeye destek bulamazsam, daha önceden projesini anlattığım ve beni ülkelerine davet eden Norveç, İngiltere veya ABD’ye gideceğim” diye konuştu.