Dalgalı kur biraz esnek bırakılsaydı…

Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Türkiye'nin 2005 yılında ilk defa cari işlemler fazlası vereceği bir dönemi ıskaladığını belirtti.

Tüzmen, Antalya'da Altınova Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ALTINSİAD) aylık olağan toplantısına katıldı. İşadamlarının döviz kuru yakınmalarıyla karşılaşan Tüzmen, kur baskısının altından ancak yüksek döviz rezervleriyle kalkılabileceğini söyledi.

İhracata dayalı kalkınma modelini benimseyen ülkelerin yüksek rezerv tutuğuna dikkat çeken Tüzmen, "Çin'in 400 milyar doları aşkın ihracatına karşılık 600 milyar dolar rezerv tutuyor. Rezervler ne kadar yüksek olursa, o kadar ulusal para biriminin değerini düşük tutma imkanı olur. Son 3 senede ihracatın altın çağını yaşamasına rağmen ihracata dayalı kalınma modelini tam olarak benimseyemedik." diye konuştu.

Döviz kurlarındaki düşüşün başta tekstil olmak üzere bir çok sektörde tahribat yaptığını belirten Tüzmen, şunları söyledi; "Bundan sonra da ihracat artış trendi devam edecek. Bundan sonra girdi maliyetlerini aşağı doğru çekecek politikalar geliştirilecektir. İstihdam ve işgücü maliyetini aşağıya doğru çekmemiz gerekiyor. Bundan başka bir çıkış yolu yok. 2002'de şu hedefleri koymuştuk; 2010 yılında 100 milyar dolar, 2023'te Cumhuriyetin 100. yılında 500 milyar dolar ihracatı arkada bırakacağız. Bu yılki hedef ise 80 milyar dolar."

Turizmcilerin de kaliteyi sattığına inanması gerektiğini vurgulayan Tüzmen, akıllı bir şeklide pazarlanması halinde sadece İstanbul'un turizmden 50 milyar dolar kazanabileceğini dile getirdi. Turizmcilerin yurtdışı tanıtımlara yeterince önem vermemesini eleştiren Tüzmen, "Mart'ın 18'i gelmiş turizmciler hala burada oturuyor. Dünya ülkelerini geziyorum. Bir tane doğru dürüst reklam yok. Türkiye'yi tanıtan bir reklam filmi yok. Oturduğunuz yerden size turist geleceğini zannediyorsanız siz daha çok beklersiniz." şeklinde konuştu.