Dalgıç yorulunca elma molası verdi

Maltepe'de, el frenini tam çekmeyen dalgın kamyonet sürücüsü ve arkadaşı, yüzlerce kilo sebze ve meyve yüklü kamyonet ile birlikte denize uçtu.

Kamyonetin açık bırakılan camından çıkmayı başaran sürücü ile arkadaşı, boğulmaktan kurtuldu. Denizin yüzeyine dağılan sebze ve meyveler ise, bir dalgıç tarafından toplanarak sahiplerine teslim edildi. Uzun süre suda kalan dalgıcın mola vererek yüzen elmalardan yemesi, ilginç görüntü oluşturdu.

Sabah 06.30 sıralarında meydana gelen olayda, İçerenköy’deki halden 34 AIF 68 plakalı kamyonetine Adalar’daki müşterilerine götürmek üzere yüzlerce kilo sebze ve meyve yükleyen Abdurrahman Kalkan, Maltepe’deki İDO iskelesinin yanında bulunun motorlu deniz taşıyıcıları kooperatifine ait iskeleye geldi. İskeleye kamyoneti ile geriye doğru yanaşan Kalkan, el frenini de çekerek yanında bulunan Ali Kalkan ile birlikte sebze ve meyveleri Adalar’a götürecek tekneyi beklemeye başladı. Ancak el frenini tam çekmeyen Abdurrahman Kalkan kamyonetin denize doğru hareketlenmesi ile paniğe kapıldı. Kamyoneti durdurmayı başaramayan Abdurrahman Kalkan beraberindeki Ali Kalkan ile birlikte kamyonet ile denize uçtu. Kısa sürede sulara gömülen kamyonetin içinden çıkmak için büyük çaba harcayan Abdurrahman Kalkan ve Ali Kalkan, son anda yarıya kadar açık bıraktıkları camdan çıkmayı başardı. Bu sırada kamyonetin denize düştüğünü gören vatandaşlar da iskeleye gelerek sü yüzeyine güçlükle çıkan şahısları karadan attıkları halatlarla kıyıya çekmeyi başardı. Olaydan yara almadan Abdurrahman ve Ali Kalkan, ifadeleri alınmak üzere polis merkezine götürüldü.

Yüzlerce kilo sebze ve meyve ile denizin yaklaşık 10 metre altında bulunan kamyonetin çıkartılması için de dalgıç ve vinç çağırıldı. Bir süre sonra iskeleye gelen dalgıç ekibi ve vinç operatörleri kamyonetin çıkartılması için çalışmalara başladı. Kamyonet dalgıcın halatları bağlaması ile vinç tarafından kısa sürede karaya çıkartıldı. Kamyonetin kasasında bulunan yüzlerce kilo sebze ve meyvenin büyük bölümü de denizin yüzeyine dağıldı. Kamyonetin çıkartılmasını sağlayan dalgıç, bu sefer de suda yüzen sebze ve meyveleri teker teker kasalara toplayarak kıyıda bekleyen sahiplerine getirmeye başladı. Dalgıcın meyve ve sebzeleri denizden toplama işlemi sırasında bir yandan da suda yüzen elmalardan bazılarını yemesi ilginç görüntüler oluşturdu.

Dalgıcın topladığı onlarca kasa dolusu sebze ve meyve sahipleri tarafından karaya taşındı. İçerisinde sebze ve meyvelerin bir kısmının bulunduğu kamyonet de başka bir kamyon yardımı ile iskeleye ait otoparka çekildi.