‘Damak tadı sürdürülebilir turizmin temelini oluşturuyor’

Manavgat Aşçılar Derneği (MAD) Başkanı İsmail Karataş, damak tadının sürdürülebilir turizmin temelini oluşturduğunu söyledi.

Manavgat Aşçılar Derneği (MAD) Başkanı İsmail Karataş, damak tadının sürdürülebilir turizmin temelini oluşturduğunu söyledi. Damak tadının turizmde kalıcı olma ve bir sonraki yılın erken rezervasyonunu yaptırmada öncü olduğunu belirten Karataş, Türkiye’nin zengin yemek kültürü bulunduğunu ve bunun da gastronomi (yemek kültürü) kapsamında dünya gündemine taşınması gerektiğini söyledi.

İsmail Karataş, gastronomi turizmi kapsamında Manavgat Yöresel Yemekleri kitabından sonra Mengel Yöresel Yemekleri’ni de kitaplaştırdı. Başkan Karataş, ikinci kitabının tanıtımını Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş ile Akdeniz Turizmciler ve Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır’la yaptı. Çorabatır ve Boztaş, yemek kültürü üzerine yazdığı 2 kitap için Karataş’a teşekkür etti.

Meslekte 50 yılını tamamladığını belirten Karataş, 180 bin yatak kapasiteli Manavgat’ta 10 binin üzerinde aşçının damak tadı lezzetinin gelişmesi ve turizmde kalıcı olmak için konaklama tesislerinde hizmet verdiğini kaydetti.
Karataş, “Meslekte 50 yılımı tamamladım. Binlerce öğrenci yetiştirdim. Mesleki birikimi ve zengin mutfak kültürümüzün gelecek nesillere taşınması için kitaplaştırarak kayıt altına aldım. Kitabı bir yıl içinde hazırlayarak baskıya verdik. 2 kitabımın da Türk turizmine ve zengin mutfak kültürümüzün dünyaya tanıtılmasında fayda sağlayacağına inanıyorum.” diye konuştu.