Danimarka Başbakanı özür dilemeli

Danimarka'da yayın yapan bazı gazetelerde Hz. Muhammed'e yönelik hakaret içeren karikatürlerin yayınlanmasının yankıları sürüyor.

Karikatür olayına tepkiler büyürken bir tepki de Samsun’daki Mater Dolorosa Katolik Kilisesi Papazı Pierre Brunissen’den geldi. Peygambere hakaret etmenin Allah katında büyük bir suç olduğunu hatırlatan Brunissen, Danimarka Başbakanı Rasmussen’in Müslümanlardan özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Trabzon Santa Maria Klisesi Rahibi Andrea Sentore’nin cenazesi için Trabzon’a gitmeden önce basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Brunissen, Danimarka’da ortaya çıkan karikatür olayını değerlendirdi. Yapılan davranışın çok kötü olduğunu, büyük günah ve suç işlendiğini dile getiren Rahip Brunissen, “Onlar bir yanlış yaptılar. Bu da beni çok üzdü. Bir peygambere hakaret etmek çok büyük bir suçtur. Ama insanlar bu suçu işledi. Danimarka Başbakanı’nın çıkıp Müslümanlardan özür dilemesi gerekiyor. ” dedi.

Hz. Muhammed’e ve Müslümanlara yönelik yapılan karikatürle hakaret olayı sonrasında Trabzon’daki rahibin öldürülmesine değinen Katolik Kilisesi Papazı Pierre Brunissen, Samsun’da olmaktan endişe duyduğunu kaydetti. Trabzon’daki olayın nasıl gerçekleştiğini bilmediğini ifade eden Brunissen, adam öldürmenin Allah katında çok kötü olduğunu belirterek öc almak için adam öldürülmemesi gerektiğini vurguladı. Yaşanan gerilim ortamının kurulacak barış ve dostlukla yatışabileceğini söyleyen Pierre Brunissen, Müslümanlarla dostluk kurmaya çalıştığını da sözlerine ekledi.

Basın mensupları ile bir süre sohbet ettiklen sonra kiliseye geçen Brunissen, öldürülen rahip için de dua etti.