Danimarka basini; ‘Erdogan kapiyi çarpti’

Adinin açiklanmasini istemeyen yetkili, ‘Resmi temaslar sonunda yapilacak ortak basin toplantisi için önceden akredite sarti araniyor. Ancak Sayin Erdogan’la birlikte çok sayida Türk gazetecide geldigi için bu kez NATO Parlamenterler Asamblesine akredite olmus her gazetecinin ortak basin toplantisina katilmasini uygun gördük. Güvenlik olarak hiçbir sorun yoktu. Insanlari sadece düsüncesinden dolayi içeri almamazlik yapamazdik. Sayet salonda ters bir davranis gösterse disari atardik’ dedi. ‘Danimarka basbakanligina akredite için müracaat etseydi tavriniz nasil olurdu? Sorumuza ise ‘Bu konuda yorum yapamayiz. Ancak basin karti olan herkese gelebilir’ cevabini verdi.

Basbakan Erdogan’in basin toplantisina katilmadan Türkiye’ye dönmesine Danimarka basini genis yer verdi. Berlingske Tidende gazetesi ‘Danimarka basinina soguk Türk’ basligini kullanirken, ‘Türkiye’nin basin özgürlügüne iliskin tutumu iki liderin görüsmesine damga vurdu. Meydana gelen olay zaten kötü olan Türkiye – Danimarka iliskilerine yeni bir kötü halka ekledi’ diye yazdi.

Politiken gazetesi haberi mansetten ‘Türk lider Danimarka’yi kizgin terk etti’ basligiyla verdi. Gazete ‘Rasmussen ve Türk meslektasi arasinda ifade özgürlügü konusunda sert hesaplasma oldu. Toplanti öncesi Erdogan, kutsallara sayginin ifade özgürlügünden önce geldigi mesajini vermisti’ görüsüne yer verildi.

Peygamber Efendimizin tasvirlerini yayinlayarak büyük tepki geçen Jyllands Posten gazetesi ‘Türk lider TV kurulusunu karsi protesto edip gitti’ basligini kullanirken, ‘Türk basbakan Kopenhag’da ifade özgürlügü konusunda sicak mesajlar verdi. Sonra ise bir gazetecinin bulunmasini protesto ederek basin toplantisina katilmadi’ diye yazdi.

Information gazetesi ‘Erdogan kapiyi çarpti’ basligini kullanirken ‘Türkiye Danimarka tarafindan bekledigi hareketi göremeyince hayal kirikligi yasadi’ görüsüne yer verildi.