Danimarka bayrağı yakıldı

Van'da bulunan sivil toplum örgütleri, karikatür hakaretini protesto ederek Danimarka bayrağını yaktılar.

Van’da bir grup sivil toplum örgütü ortaklaşa yaptıkları basın açıklamasında karikakürlerin yayınlandığı ülkelere ve gazetelere tepki gösterdiler. Sanat Sokağı’nda yapılan basın açıklamasında tekbirler getiren grup, Danimarka ve batı ülkeleri aleyhine slogan atarak Danimarka bayrağını ateşe verdi. Hz Peygamberi öven ve batı ile Danimarka aleyhine dövizler taşıyan gruptan bir kişi İslam Peygamberi için yazılmış duygu dolu bir şiir okudu. Hz. Muhammed’e salatu selam getiren grup, yapılan basın açıklaması esnasında sık sık slogan attı.

15 sivil toplum örgütü adına açıklama yapan Mazlumder Van Şube Başkanı Avukat Abdulbasit Bildirici, ifade özgürlüğü adı altında inançlara ve dini değerlere yapılan çirkin saldırının kabul edilmesinin mümkün olmadığını ifade ederek, İslam dünyasının ve aklı selim sahibi gayrimüslümlerin tepki göstermesinin doğal olduğunu söyledi. İfade ve basın hürriyeti korunması gereken temel haklardan olduğunu anımsatan Bildirici, “Ancak ifade özgürlüğünün kullanımı başkalarının kutsal değerlerine hakareti kapsamaz. Hakarete vardığı anda koruma kapsamından çıkar. Buna ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin vermiş olduğu örnek kararlar bulunmaktadır. Bu dünya Müslümanlarını rencide etmeye yönelik bir girişimdir. Bu hadise aynı zamanda dünya barışını da tehdit etmektedir. Bu hakaret dolu girişimlere haliyle Müslümanlar tepki gösterecektir. Tepki ve olayların müsebbibi Müslümanlar değil, bu karikatürleri yayınlayanlardır. Bu tepkilerin son bulması ancak bu ülkelerin devlet başkanları ve gazete sahiplerinin özür dilemesi ile mümkün olacaktır.” dedi.

Hz. Muhammed’in en büyük özelliğinin merhamet ve hoşgörüsü olduğunu anlatan Bildirici, hayatına bakıldığında kendisine kaba davranan ve hakaret eden kimselere dahi şefkatli ve affedici olduğunu kaydetti. Bütün bunlara rağmen Hz. Peygamber’e yapılan saldırıların gerek bilgisizlikten gerek kasten yapıldığını ifade eden Bildirici, “Hz. Muhammed (SAV) hiçbir zaman terörü tasvip etmemiştir. Getirmiş olduğu İslam dini barış ve esenlik dinidir. Müslümanlar, ‘Benim dinim bana, sizin dininiz size’ ilahi buyruğuna uygun olarak başkalarının kutsallarına hakaret etmezler. Aynı davranışı muhataplarımızdan beklemek en tabi hakkımız. Müslümanlar Hz. Peygamberi canlarından daha aziz bilirler. O’nun için yapmayacakları fedakarlık yoktur.” şeklinde konuştu.

Dünya basın ve yayın organlarına hakaret edici karikatürleri yayınlamaktan vazgeçmeleri çağrısında bulunan Bildirici, bu basın yayın kuruluşlarını Müslümanlar’dan özür dilemeye çağırdı. Müslüman dünyasında verilen tepkilerin haklı ve yerinde olduğunu anımsatan Bildirici, tepkilerin boyutunun şiddet ve tehdide dönüşmemesi ve Müslümanlara yakışır bir şekilde olması gerektiği üzerinde durdu. Bildirici, kalabalığa karikatürlerin yayınlandığı ülkelerin mallarını, ülkelerin Müslümanlar’dan özür dileyinceye kadar boykot etmeye çağırdı. Vatandaşlara Danimarka’nın Türkiye’de satılan ürünlerinin listesi dağıtıldı.

Sanat Sokağı’nda yapılan basın açıklamasında yaklaşık 500 kişilik grup katıldı. Basın açıklaması Eğitim Bir Sen, Zehra Vakfı, Anadolu Gençlik Derneği, Saadet Partisi İl Başkanlığı, Diyanet Sen, Bem Bir Sen, Anadolu Vakfı, Sağlık Sen, Fatih Kuran Kursu Derneği, Van Düşünce Platformu, Toç Bir Sen, Gökkuşağı Derneği, Umut Der, Mazlum Der adına yapıldı.