Danimarka okullarda İslam’ı ders olarak verecek

Jyllands Posten gazetesinin başlattığı 'karikatür krizinin' ardından hedef ülke olan Danimarka'da Din Dersi Öğretmenleri Birliği harekete geçerek, İslam'ın ilköğretim okullarında ders olarak verilmesini istedi.

Danimarkalı öğrencilerin İslam ve Müslümanların kültürü hakkında yetersiz bilgiye sahip olduğunu dile getiren Din Dersi Öğretmenleri Birliği başkanı John Rydahl, “Yanımızdaki insanın kültür ve dinini bilirsek gelecekte barış ve huzur içinde yaşama imkanı buluruz” dedi. Eğitim bakanlığı 2006 -07 öğretim yılında İslam’ın liselerde mecburi ders olarak okutulmasına karar vermişti. Hazırlanan programa göre, İslam din dersinde okutulacak ve mecburi olacak. İlköğretim okullarında din dersi mecburi değil.

Jyllands Posten gazetesinin Hz. Peygambere hakaret içeren karikatürleri yayınlaması Danimarka kamuoyunda İslam ve Müslümanların kültürü hakkında toplumun yeterli bilgiye sahip olmadığı tartışmalarını da beraberinde getirdi. İlköğretim seviyesindeki çocukların Hıristiyanlıkla ilgili bilgileri öğrenirken beraberinde İslamiyet’i öğrenmesi gündeme getiren Rydahl, “Biz yıllarca dinin modern insan hayatından çıktığını savunduk. Oysa son kriz gösterdi ki; din hala toplum için önemli bir değer. Dinin çatışma unsuru olmaması bilgiyle olur” diye konuştu.

John Rydahl’in teklifi politikacılardan destek gördü. Sosyal Demokratların Eğitim sözcüsü Christine Antorini, ilköğretimde İslam’ın ders olarak okutulmasına destek verdiklerini açıkladı. Meclis Eğitim Komisyonu başkanı koalisyonun küçük ortağı Muhafazakar partili Carina Christensen, teklifi olumlu bulduğunu belirterek, “İslam’ın ders olarak okutulmasına karşı değilim. Ancak önce Danimarkalı çocuklar kendi dinlerini öğrenmeli. Büyük sınıflarda İslam’ın okutulmasına hükümet olarak olumlu bakıyoruz” açıklamasını yaptı. Radikal partili Suriye kökenli Naser Khader ise “Birbirimizin inancını bilmeye büyük ihtiyaç var” dedi. Khader, bazı kitaplarda İslamiyet’in fundementalist bir din olarak gösterildiği, Müslüman ailelerin çocuklarını din derslerine göndermeyerek Hıristiyanlık hakkında bilgisiz yetiştiklerini söyledi.

İlköğretim okullarında din dersi Hıristiyanlık adıyla okutuluyor. Bundan dolayı bir çok Müslüman aile çocuklarının Hıristiyanlık dersine göndermiyor. Dersin amacı, öğrencileri Hıristiyanlık kültürü hakkında bilgilendirmeyi amaçlıyor. Naser Khader, mecburi olmayan Hıristiyanlık dersinin adının Din Dersi olarak değiştirilmesini isterken, genel olarak dinler hakkında bilgi verilmesini savunuyor.