Danimarka’da ‘terör tişörtleri’ yeni moda

Terör örgütlerinden maddi yardım almanın suç olmadığı Danimarka'da, bir tekstil firması ürettiği tişörtlerde terör örgütlerinin reklamını yapıyor.

Danimarka ceza yasası terör örgütünden maddi yardım almaya yasak getirmezken, terör örgütüne maddi yardımda bulunmaya 10 yıl ceza veriyor.
Yeni yılın ilk ayında İskandinavya ülkeleri terör örgütü reklamı yapan tişörtlerle tanıştı. Danimarka merkezli Figtersandlovers firmasının ürettiği tişörtler bütün İskandinavya ülkelerinde satışa sunuldu. T-shirtlerin üzerinde ABD ve AB’nin terör listesinde bulunan Kolombiya’dan FARC ve Filistin’den PFLP bulunuyor. FARC Kolombiya’nın üçte birlik alanını kontrol ederken, adını sık sık adam kaçırma eylemleriyle duyurdu. FARC’ın kaçırdığı isimler arasında Danimarka vatandaşı Şahid Abdullah’ta bulunuyor. 1998’de kaçırılan Abdullah 3 ay esir tutulmuştu. Filistin kökenli PFLP ise 1967’de kuruldu. Arap milliyetçiliği ve Marksist – Leninist görüşü savunuyor.
Terör örgütlerinin reklamını yapan t -shirtler üreten Figtersandlovers’in basın sözcüsü Anna Düver, adı geçen örgütlerin adalet için savaştığını belirterek, “Bu tişörtlerle verdiğimiz mesaj kimse bize karışamazdır. Tişörtleri üretmede amacımız sadece para kazanmak değil.’ dedi. Düvel satılan her t-shirtten elde edilen gelirin 5 eurosunun FARC ve PFLP’ye gittiğini bu paranın ise radyo istasyonu ve diğer amaçlar için kullanıldığını söyledi. Bu örgütleri ‘baskı rejimlerine karşı mücadele eden güçler’ olarak gördüklerinin altını çizen Düver, gerçekleştirilen adam kaçırma eylemlerini tasvip etmediklerini sözlerine ekledi.
Kopenhag Emniyetinden Michael Jörgensen, ceza yasasında terör örgütlerine yardım yapmanın cezasının açıkça yazılı olduğunu dikkat çekerek, ‘Ceza yasasının 114a maddesini okurlarsa ne demek istediğimi daha kolay anlarlar. Bu firmayı her şeyi daha doğru düşünmesi için dostça uyarıyorum’ açıklamasını yaptı.