Danimarka’dan Roj TV itirafı

Danimarkalı yetkililerin ROJ TV'ye yasadışı para aktarılması iddialarının ardından Adalet Bakanlığı bünyesindeki Sivil Savunma Ajansı'ndan ilk kez bir cevap geldi.

7 sayfalık geniş bir rapor yayınlayan Sivil Savunma Ajansı, ROJ Tv konusunda pek çok hatanın yapıldığını resmen itiraf etti.

Sivil Savunma Ajansı’nın raporu Danimarka Adalet Bakanlığı’nda şok etkisi meydana getirdi. Adalet Bakanı Lars Barfoed ROJ Tv gibi hassas bir konuda bu kadar çok hata yapılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Bakan Barfoed ayrıca, Sivil Savunma Ajansı tarafından yayınlanan raporun daha önce Berlingske Tidende gazetesi tarafından yazılan bütün iddiaları doğruladığını belirtti.

Konuyla ilgili Cihan’ın sorularını cevaplayan Danimarka Sivil Savunma Ajansı’ndan Heidi Rebnholt, ROJ Tv ve Kürt Kültür vakfıyla ilgili yapılan araştırmalarda hatalar yapıldığını kabul etti. Rebnholt Kendilerinin Sivil Savunma Ajansı olarak ROJ Tv’ye yasadışı para aktardığı belgelenen Kürt Kültür Vakfıyla ilgili araştırmalara devam ettiğini söyledi.

Sivil Savunma Ajansı’nın yayınladığı rapor muhalefetinde de gündeminde. Adalet Bakanlığı’na yüklenen Sosyalist Halk Partisi ve Sosyal Demokrat Parti’den temsilciler konunun bağımsız bir kurul tarafından incelenmesi gerektiğini savundu. Hükümeti dışarıdan destekleyen Danimarka Halk Partisi de ROJ Tv konusunda muhalefete destek veriyor. Partinin önde gelen isimlerinden biri olan Peter Skarup konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Sivil Savunma Ajansı’nın ROJ Tv konusunda yayınladığı rapor tatmin edici olmaktan çok uzak. Böyle büyük bir hatanın yapılmış olması beni şok etti. Hükümet bir an önce bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir.” dedi.

Berlingske Tidende gazetesi 14 Mart Pazar günü yayınladığı gazetede 1997 yılında Kopenhag’da kurulan Kürt Kültür Vakfı’nın ROJ Tv’ye 118 milyon kron (yaklaşık 22 milyon Dolar) yasadışı para aktardığını ve Danimarkalı yetkililerin de bunun farkında olduğunu yazmıştı.