Danimarkalı Eliza Hoppe’nin ölüm korkusu

Danimarka Büyükelçisi'nin manken kızı Eliza Hoppe; ölüm tehditi aldığı gerekçesiyle kapak resminin de yer aldığı bir kitabın imza gününe katılmadı.

Danimarka Büyükelçisi’nin manken kızı Eliza Hoppe, gazeteci Serkan Oral’ın üçüncü kitabı ‘Ojeli Aşk’ın kapak resminde yer almıştı. Kitabın Ankara Migros’ta yapılan imza gününe katılması beklenen Hoppe, son anda Serkan Oral’ı arayarak aldığı ölüm tehditlerinden ötürü güvenlik gerekçesiyle programa katılamayacağını açıkladı.

Serkan Oral, imza gününe katılmasını beklediği Hoppe’nin kendisini telefonla arayarak Hz. Muhammet’in karikatürlerinin bazı gazetelerde yayınlanmasıyla başlayan tepkiler nedeniyle babasının isteği ile elçilikten ayrılamadığını söylediğini aktardı. Oral, Hoppe’nin telefon görüşmesinde elçilikte çalışan memurlar dahil herkesin ölüm tehditi aldığını, bu nedenle kendisinin olaylar yatışana kadar bir hafta elçilikten ayrılmama kararı aldığını söylediğini aktardı.

Oral, “Kitabınızda şu anda ölüm tehditi alan Eliza Hoppe’nin resmini kullanmanızdan ötürü siz bir tepki geleceğini düşünüyor musunuz?” şeklindeki bir soru üzerine ise; “Aşk tüm politikanın üzerinde. Kitabın kapağında Danimarka Büyükelçimizin kızı var. Yüzünün yarısını bastık. Biz bu fotoğrafı kullanmak için kendisinden izin aldık. Ama Danimarka gazetesi Müslümanların hassas olduğu bir konuda kimseden izin almaya gerek duymadan fütursuzca bu resmi bastılar. Şu anda da haklı bir tepki alıyorlar” diye konuştu.

İmza gününe katılan Sanatçı Safiye Soyman ise, olayla ilgili olarak, “Hassas bir konu. Peygamber efendimizin karikatürünün çizildiğini ilk defa duyduğum için bu olay üzerinde yorumsuz kalıyorum” dedi.