Danimarkalı Türk vekilden Rasmussen’e yedi teklif

Karikatür krizinde Türkiye’nin arabulucu olması fikrini ilk kez dile getiren Danimarka’nın tek Türk milletvekili Hüseyin Araç, Başbakan Anders Fogh Rasmussen’le 1,5 saat görüştü.

Araç, Rasmussen’den 3 unsur üzerinde özellikle durmasını istedi: Hükümetin, karikatürleri yayınlayan Jyllands-Posten gazetesini kınaması, çözüm için Türkiye’nin arabulucu olması ve iki tarafın da zarar görmemesi için gerekli doğru bilgilendirmenin yapılması. Araç, “Bu olayın sorun değil, dostluğun pekiştirilmesine vesile olmasını istiyorum.” dedi.

Krizin yatışması için girişimlerini sürdüren ABD eski Başkanı Bill Clinton ise krizin, çatışma için değil Doğu ve Batı arasında diyalog köprüsü oluşturmak için fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Avustralya’da bir grup işadamına hitap eden Clinton, krizin, ifade özgürlüğü ve dinî hoşgörü konusunu tartışmaya açtığını vurgulayarak, “Bu olayı, yakıp yıkmak yerine köprüler inşa etmek için kullanabiliriz.” dedi. Clinton, karikatürlerin çizerinin ve bunları yayınlayanların, yaptıklarının “dine hakaret” olduğunu bilip bilmediklerinin açık olmadığını da savundu.

Öte yandan, karikatür protestoları Müslüman-Hıristiyan çatışmasına dönen Nijerya’da dünkü olaylarda çoğunluğu Müslüman 20 kişinin öldü. Reuters’a bilgi veren bir görgü tanığı, bazıları yanmış bazılarının karnı deşilmiş cesetler gördüğünü söyledi. Aynı kişi gençlerden oluşan grupların ellerinde palalar ve sopalarla sokaklarda gezdiklerini ve çevreden geçenlere saldırdıklarını belirtti. Ülkenin kuzeyinde hafta sonu başlayan olaylarda çok sayıda Hıristiyan öldürülmüştü.