Danimarkalilari sasirtan Türk soför

DANIMARKA - Roj TV hakkinda sorusturma açilmasinin ardindan, Danimarka’da ilk kez bir Türk televizyon ekranlarina çikarak, PKK’nin vatandaslari tehdit ederek ve siddet uygulayarak nasil haraç topladigini anlatti.

Pekerman, PKK’ya haraç ödemedigi için saldiriya ugradigini, taksisi ve evinin kapisinin saldiri sirasinda hasar gördügünü anlatti.
Polise sikayetçi oldugunu, durusmalara gelmeyen iki PKK üyesine 4 bin Danimarka kronu para cezasi verildigini anlatan Osman Pekerman, polisin PKK derneklerine baskin yapmasi ve haraçcilari cezalandirmasi gerektigini savundu.
Pekerman programda, “PKK’lilar, Danimarka’da alani bos buldu. Polisten korkulari yok. Çünkü Danimarka makamlari tüm sikayetlere ragmen PKK’lilara karsi bir girisimde bulunmuyor“ dedi.
Stüdyo konugu olan Emniyet Genel Müdürlügü Asayis Sube Müdürü Per Larsen ise, önce program sunucusu Madds Nielson’un iddialarini kabul etmedi.
Sonra Osman Pekerman’in olayi belgeleriyle anlatmasi üzerine “önümüzde ciddi bir olay var. Bugüne kadar haraç konusunda duyumlar aldik ama ilk kez bir Türk ortaya çikarak korkusuzca haraç olayini belgeliyor. Hemen, gerekli girisimde bulunup, Osman Pekerman’in çevresinden edinecegimiz yeni bilgiler ile, haraçcilar ve faaliyet gösterdikleri derneklerin üzerine gidecegiz. Danimarka’da derneklesme özgürlügü var ama dernekler suç isliyorlarsa o zaman derneklesme özgürlügü geçerli olmaz“ dedi.